Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. 

HEDEP’ten Antep’te seçim açıklaması HEDEP’ten Antep’te seçim açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Kılıçdaroğlu tezkereye hayır demesi halinde vatana ihanet edeceklerini akıllarından çıkarmamalı" sözüne tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Bu yabancı askerler kimler? Hangi askeri terörle mücadele için Türkiye'ye davet edeceksiniz. 'Milliyetçiyim' diyorsan sen de hayır diyeceksin" dedi.

Can Atalay’ı, Osman Kavala’yı ve Tayfun Kahraman’ı Silivri Cezaevi’nde ziyaret ettiğini belirten Kılıçdaoğlu, “Çiğdem Mater ve Mine Özerden’i de Bakırköy cezaevinde ziyaret ettim. Devleti devlet yapan o devletin temel kurumlarıdır. Devletin temel kurumları üç ayak üzerine inşa edilir. Yasama yargı ve yürütme. Çağdaş demokrasilerde dördüncü ayak eklemiştir. Medya aynı zamanda denetleme kurumudur. Medya bu işlevini kaybettiği zaman yasama, yargı ve yürütmeyi denetleyen bir organ kalmamıştır. Az evvel isimlerini saydığım insanlar haksız yere içerde tutuluyor” diye konuştu.

Filistin halkının haklı davasını savunmanın her ülkenin demokratik hakkı olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “1970’lerde Devrimci Gençler de Filistin için mücadele ettiler. Onların mezarları da Filistin’de. Ama hiçbir haklı dava sivillerin öldürülmesine haklılık kazandırmaz. Sivillerin kadınların çocukların yaşlıların öldürülmesi asla doğru değildir. Sizin haklı davanızın üzerine gölge düşürür. Özellikle BM başta olmak üzere bu sorunun çözülmesi için çaba harcaması gerekir” dedi.

Konuşmalarının devamında Bahçeli’ye hitaben konuşan Kılıçdaroğlu, “Milliyetçiliği arıyorsan Kıbrıs’ın Beş Parmak Dağlarına bakarsın. Bakın yine milliyetçilikten söz edeyim, Akkuyu Nükleer Santrali. Rusların, limanı verdik, bizim topraklarda yapılıyor. CEO’su ne diyor? ‘Biz başka bir devletin topraklarında bu santrali kendimiz için inşa ediyoruz. Bu nükleer santral Rusya’ya aittir. Bu başka bir ülkenin topraklarında bulunan kendi santralimizdir.’ Lima konusunda da bir Rus yönetici, ‘Burası bizim limanımız. Burası tam organize bir gümrük bölgesi. Buraya sadece Rusya Federasyonu’ndan değil dünyanın farklı ülkelerinden de gemi alıyoruz.’ Yap işlet sahip ol yapısı! Bunlara sormak isterim, Bahçeli’ye de sormak isterim; bu mudur milliyetçilik? Kendi toprağını, limanını başka bir devlete veriyorsun, o bölgede bir tek TC vatandaşı bile giremiyor. Batsın sizin milliyetçilik anlayışınız.”