SUR AJANS- Kayıtlı bulunduğu okula oy kullanmaya giden bir yurttaş, okul panolarında öğrenciler tarafından çizilen ve sergilenen resimlerin fotoğraflarını ajansımıza ulaştırdı. Türkiye bürokrasisinin kalbi olarak bilinen Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunan ortaokuldaki kız öğrencilerin çizdiği resimler, kız öğrencilerin çocuk yaşta zorla evlendirilmeye karşı duydukları korku ve tepkiye işaret ediyor.

Zorla Evlilik Cocuk

Ankara'nın Çankaya ilçesinde oy vermeye giden bir yurttaş okul koridorlarında gördüğü, tamamı kız öğrenciler tarafından imzalanmış resimlerin birer fotoğrafını ajansımıza ulaştırdı. Kız öğrenciler, çizdiği resimlerde, kız çocuklarının susturulmasına ve çocuk yaşta evlendirilmesine yönelik korkularını resimlerine taşıdılar. Bir kız çocuğunun yaptığı kolajda, çocuk yaşta evlendirilen kız çocuklarına ilişkin haberlerin gazete küpürlerini biriktirdiği ve kolajında kullandığı görülüyor. Haber küpürlerinin üzerinde ise bir el işareti üzerinde, gelinlik giydirilmiş bir kız çocuğu dikkat çekiyor.

Bayrak provokasyonunu çürüten görüntü! Bayrak provokasyonunu çürüten görüntü!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 2023 yılı evlenme ve boşanma istatistiklerine göre, 16-17 yaş aralığında 10 bin 471 kız çocuğu ve 706 erkek çocuğu evlendirildi. 2024 yılı verileri, henüz açıklanmadı.

Editör: Haber Merkezi