Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel, Kızılay hakkında yazdığı ‘çadır sattılar’ şeklindeki yazısı gündemde geniş yer tuttu. Gündem olan yazısı sonrası AHBAP’ın kurucusu Haluk Levent peş peşe açıklama yaptı.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Murat Ağırel, Kızılay, depremin üçüncü gününde AHBAP’a 46 milyon TL'lik çadır satışı yaptığını ele aldığı yazısı (link) gündeme damga vurdu. Yazının ardından açıklama yapan, AHBAP’ın kurucusu Haluk Levent, “Her şey burada arkadaşlar” diyerek bir tweet dizisi oluşturdu.

Levent, Kızılay’dan çadır satın aldıklarını doğruladı, daha sonra da “Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş. Kızılay'ın alt iştiraki olan tüzel kişilikmiş” diyerek çadır satışının yapılış şeklinin böyle gerçekleştiğini aktardı.

Çadır satmayı AHBAP ile yapılan sözleşmeyi gerekçe göstererek savunan Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Twitter'da yaptığı açıklamada “Ahbap Derneği Kızılay'ın yurt dışı bir kuruluş için ürettiği logosuz 2050 çadırı afetin ilk günlerinde Kızılay Çadır'dan maliyetine tedarik ederek AFAD’ın gösterdiği yere sevk edip depremzedelerin hizmetine sunmuştur” ifadelerini kullandı. 

Editör: Ali Abbas Yılmaz