“Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Otogar Meydanı’nda düzenlenen Newroz, sabah saatlerinden etkili olan sağanak yağışa rağmen adeta akın yaşandı. Fırtına riskine karşı alana vinçlerle asılan flamalar indirilmesine rağmen alana akın eden binler flamaları -yeniden havaya kaldırdı. Kentin birçok noktasından alana ulaşmaya çalışan yurttaşlar, HDP, DBP ve Yeşil Sol Parti flamalarını ellerine alarak alandaki yerlerine aldı. Sağanak yağışa rağmen 7’den 70’e Kızıltepelilerin aktığı Newroz alanında yurttaşlar, kitleler halinde alana giriş yaparken, sloganlar bir an susmadı. 

Saygı duruşunun ardından Tertip Komitesi sahneye çağrılarak, devamında Newroz ateşi yakıldı. Yağmurda ıslanan odunların alev almaması üzerine gençler kıyafetlerini çıkararak, Newroz ateşini yakmaya çalıştı. Gençlerin ceketleriyle alevlenen Newroz ateşi etrafından onbinler hep bir ağızdan Newroz kutlamasını sürdürdü.

Ardından yapılan konuşmalarda ilk olarak Yeşil Sol Parti’den Mehmet Nuri Kapan konuştu. Maraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden binlerce insanı hatırlatan Kapan, iktidarın insanları enkaz altında ölüme terk ettiğini vurguladı. Kapan, iktidardan hesap soracaklarını belirtirken, Newroz ruhu ile 14 Mayıs’taki seçime gideceklerini vurguladı. Kapan'ın konuşması sırasında kitle hep bir ağızdan "Tayyip İstifa" sloganları atarak, hükümeti istifaya çağırdı.

HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, Newroz alanının coşkusuyla özgürlük mücadelesine devam edeceklerini belirtti. Özgüneş, Kürt halkına yapılan zulme karşı, enkaz altında ölüme terk edilenler için iktidardan hesap soracaklarını vurguladı.

Ardından program Dengbêj Furkan Kılıç'ın seslendirdiği şarkılar ile devam etti.

‘14 Mayıs’ta biz bu iktidarı Newrozun coşkusuyla göndereceğiz’

HDP Sözcüsü Ebru Günay, "Acımız ve öfkemizle depremde insanlarımızı enkaz altında terk edenlerden yani bu iktidardan hesap soracağız. Bu Newroz hesap sorma Newroz’udur. Bu Newroz özgürlük Newrozu’dur" dedi. Depremde hayatını kaybedenlerin hesabını soracaklarını kaydeden Günay, "Güzel günler yakın, biz sizden işlediğiniz suçların hesabını teker teker soracağız. Bu iktidar hesap verecek. Sanmayın ki, saraylar saltanatlar devam eder. Siz hesap vereceksiniz. 14 Mayıs’ta biz bu iktidarı Newrozun coşkusuyla göndereceğiz" dedi.

Günay'ın konuşmasının ardından kutlama Koma Dengên Jinên Azad grubunun seslendirdiği şarkılarla devam ediyor. (Kaynak: MA)

Editör: Ali Abbas Yılmaz