Kobani Davası 15-17 Mart'a ertelenirken, savcılığın esas hakkındaki mütalaasını önceden hazırlaması durumunda taraftara tebliğine karar verildi.

İŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştirilen eylemler gerekçe gösterilerek Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu 17’si tutuklu 108 isim hakkında açılan Kobani Davası’nın 22'nci duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü Duruşma Salonu’nda görüldü. Avukat ve yargılanan siyasetçilerin deprem nedeniyle katılmadıkları duruşmada, mahkeme heyeti ara karar kurarak duruşmayı erteledi.

Tutuklu siyasetçilerin tutukluluk hallerinin ve adli kontrol uygulamalarının devamına, Sebahat Tuncel’in mütalaa öncesi savunma yapmak talebinin reddine karar verdi.

Bir sonraki duruşma periyodunu 15-16-17 Mart tarihine erteleyen mahkeme, iddia makamının  esas hakkındaki mütalaasını bu tarihte vermesine, duruşma öncesi mütalaanın hazır olması durumunda ise taraflara tebliğine karar verdi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz