Eşitsizlik Bülteni 9. sayısında konut kategorisinde bölgesel eşitsizliği masaya yatırıyor.

Eşitsizlik Bülteni’nin 9. Sayısında bölgesel eşitsizliğin konuttaki yansıması şöyle:

“Türkiye’de fert başına düşen oda sayısı 1,3. Eşitsizlik Bölgesi'nde yer alan illerde ortalama 0,9 iken Türkiye’nin geri kalan illerinde 1,4. Ayrıca fert başına düşen oda sayısı sıralamasında Türkiye’deki son 12 ilin tamamı, son 17 ilin ise 15’i Eşitsizlik Bölgesi’nde yer alan illerden oluşuyor. Başka bir deyişle Eşitsizlik Bölgesi, fert başına oda sayısında Türkiye il ve bölge sıralamalarının dibine demir atmış vaziyette.

İkinci gösterge, konut içinde tuvalet mevcudiyeti oranı. Türkiye’de bu oranın ortalaması yüzde 88. Eşitsizlik Bölgesi’nde bu oran yüzde 74 iken Türkiye’nin geri kalan illerinde yüzde 92. Türkiye genelinde bir sıralama yapıldığında konut içinde tuvalet mevcudiyeti en düşük 10 ilden 9’u Eşitsizlik Bölgesi’nde yer alan iller

Şırnak’ta 17 yaşındaki öğrenci yaşamına son verdi Şırnak’ta 17 yaşındaki öğrenci yaşamına son verdi

Konut kalitesinde problem yaşayanların oranı Türkiye’de yüzde 21. Eşitsizlik Bölgesi’nde bu oran yüzde 34 iken Türkiye’nin geri kalanında yüzde 18.

Konut kalitesinde problem yaşayanların oranları sıralandığında durumu en kötü olan 12 ilin tamamı Eşitsizlik Bölgesi’ndeki iller. Diğer illeriyle birlikte Eşitsizlik Bölgesi bu kategoride de listenin sonuna yerleşiyor.”