SUR AJANS- Muğla'nın Milas ilçesinde bulunan Akbelen Ormanı'nda maden faaliyetlerine devam eden Yeniköy-Kemerköy Enerji Şirketi'nin zeytinlikleri bölgeden taşımak istemesine karşı tepkiler sürüyor. İkizköy, Karacahisar ve Çamköy köylüleri, şirketin yarattığı tahribata karşı bir araya geldi.

'İzin vermeyeceğiz'

Karacahiser'da yapılan buluşma sonrası konuşan İkizköylü Esra Işık, yangını fırsata çeviren şirketin "ikiyüzlülük" yaptığını söyledi. Şirketin bir sonraki süreçte zeytinleri hedef alacağını belirten Işık, "Köyümüze bir adım daha yaklaşmanıza, topraklarımızı, zeytinlerimizi, köylerimizi talan etmenize asla izin vermeyeceğiz" dedi. Işık, şirkete karşı sessiz kalan resmi kurumlara da tepki gösterdi.

Işık, kanunda zeytinliklere 3 kilometre yakın bir noktada maden çalışması yapılamayacağının belirtildiğini kaydetti. Işık, "Zeytinlere sahip çıkması gerekenler koltuklarında uyurken, şirket bir fırsat yaratıp önüne çıkan zeytinliklerden kurtulmanın peşinde. Bunun için kirli oyunlar oynuyor. Madenin büyümesine engel olan zeytinleri, zeytinliği yanan köye taşıma vaadiyle köylüleri ikna etmeye çalıştığını duyuyoruz. Böylelikle başka bir köyün mağduriyetini kullanarak, yok edeceği 30'a yakın köyü ve biz yüzlerce köylünün mağduriyetini örtbas etmeye çalışıyor. Taşımak istedikleri zeytinlerin yeniden tutması, meyve vermesi, eski verimli gücüne kavuşması imkansız denecek kadar zor" ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’daki kobay iddiası yargıya taşındı Diyarbakır’daki kobay iddiası yargıya taşındı

Köylülerin de karşı karşıya getirilmeye çalışıldığını aktaran Işık, "Buna hiçbir zaman müsaade etmeyiz. Yıllardır aynı yörede birlikte yaşadığımız, birlikte ürettiğimiz insanlarla bizi karşı karşıya getiremeyeceksiniz. Maden ile dayandığınız, tehdit ettiğiniz zeytinlerimize, topraklarımıza girmenize asla izin vermeyeceğiz. Pis ellerinizi üzerimizden çekin, yaşamlarımızı rahat bırakın" diye konuştu.

Kaynak: MA