SUR AJANS- DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, Kulp ilçesindeki 23 Nisan töreninde yaşanan protokol krizini Meclis gündemine taşıdı.

serhat-eren

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama etkinliklerine katılan Kulp Belediye Eş Başkan Vekili Nimet Yakut’un Kaymakam Vekili tarafından tören alanından çıkarılması Meclis gündeminde taşındı.

'Halkın iradesiyle seçilen eşbaşkan yok sayıldı'

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından yanıtlanmak üzere TBMM’ye sunduğu soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Kamuoyuna yansıyan haberlere ve tarafıma iletilen bilgilere göre Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama etkinliklerine katılan Kulp Belediye Eş Başkan Vekili Nimet Yakut, Kulp Kaymakamlığına vekaleten bakan Lice ilçe Kaymakamı Kerem Yenigün tarafından protokolde yer alması için gereken vekalet kâğıdı yanında olmadığı için tören alanından uzaklaştırılmıştır. Kulp belediyesi bugün (24 Nisan 2024) X hesabından yaptığı açıklamada belediye eş başkan vekalet yazısının 22 Nisan 2024 tarihinde Kulp Kaymakamlığına gönderildiğini, Nimet Yakut’un protokole alınmamasının Anayasa ve yasalara ve teamüllere (ulusal ve kurumsal geleneklere) aykırı olduğunu ve nezaket kurallarına uymadığını belirten bir açıklama yapmıştır.

31 Mart yerel seçimlerinde Kulp ilçesinde DEM Parti oyların yüzde 55,94’ünü alarak belediyeyi açık farkla kazanmıştır. Dolayısıyla ilçede yapılacak etkinliklerde protokol listesinin en başında belediye eş başkanlarının bulunması gerekir. Kulp ilçesine vekaleten bakan Lice Kaymakamının bu tutumu halkın oylarıyla seçilmiş belediye eş başkanlarının iradesini yok saymak anlamına gelir.”

‘Son 5 yıldır vekalet yazısı bulunmadığı için protokol alanından çıkarılan belediye başkan vekilleri bulunmakta mıdır?’

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından yanıtlanmak üzere Meclise verdiği önergede şu sorular yer aldı:

“1-Kulp kaymakamlığının bu tutumu bakanlığınızın bilgisi dâhilinde midir?

2-Kulp halkının iradesine saygı duymayan ve tanımayan, seçilmiş belediye eş başkanlarının vekaleten görevine bakan kişilere yönelik ayrımcı uygulamalar yapan Kulp Kaymakamlığına vekaleten bakan Lice Kaymakamı Kerem Yenigün’ü görevden alacak mısınız?

3-Kulp ilçesindeki 23 Nisan etkinliği için protokol listesi nasıl belirlenmiştir?

4-Kulp belediyesinin 22 Nisan’da kaymakamlığa gönderdiği vekalet yazısı neden işleme alınmamıştır? Alınmış ise Nimet Yakut neden protokol alanından uzaklaştırılmıştır?

5-Tören ve kutlama etkinliklerinde protokol evrakı bulunmayan kişilere karşı ne tür bir prosedür izlenmektedir?

6-Son 5 yıldır vekalet yazısı bulunmadığı için protokol alanından çıkarılan belediye başkan vekilleri bulunmakta mıdır? Var ise bunlar hangi il ve ilçe belediyelerinde görev yapmaktadırlar? 

7-Belediye eş başkan vekillerinin etkinliklere katılıp katılmayacağına kim karar vermektedir?

8-Kulp Kaymakamlığı resmî sitesinde yer alan protokol listesinde neden hala Kulp Belediye Başkan Vekili olarak Kulp İlçe Kaymakamı Burak Akellerin ismi yer almaktadır?”

Gözaltı furyası: 18 günde 372 gözaltı, 108 tutuklama Gözaltı furyası: 18 günde 372 gözaltı, 108 tutuklama

Editör: Haber Merkezi