Diyarbakır’ın Kulp ilçesi Kaymakamı 19 Aralık 2024 tarihinde cuma namazı sonrası imamı camide darp ettiği olayı gündemden düşmüyor.

Yargıya taşınan darp olayı hem Türkiye kamuoyunu hem de Kulp'u ikiye böldü. Siyasi partilerin de gündemine aldığı olaya tam destek MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den geldi.

Bugün Meclisteki grup toplantısında konuşan Bahçeli, "Kaymakamı alnından öpüyorum" ifadesiyle arka çıktı.

Öte yandan edinilen bilgilere göre AKP Kulp ilçe teşkilatında yer alan bazı isimler Kaymakam için ilçede destek yürüyüşü fikrini ortaya attı. Dün yapılması planlanan yürüyüşün iptal edildiği iddia edildi.

Bugün öğle saatlerinde darp edilen imamın yakınları AKP'li isimlerle karşılasinca sözlü sataşma yaşandı.

Sataşma bir süre sonra kavgaya dönüştü. Kavgada AKP'li ismin yaralandığı iddia edilirken, ilçede tansiyon yükseldi.

Darp edilen imam Kulp'un Kayhan köyü nüfusuna kayıtlı. Darp sonrası imamın akraba ve yakınlarının bir kısmı imamın arkasında durarak yaşananlara tepki gösteriyor.

İlçenin ufak olması ve herkesin bir birini tanıması nedeniyle bugün yükselen tansiyonun olası kötü bir tabloya dönüşmesinden endişe ediliyor.

Polisin güvenlik önlemi aldığı ilçe merkezinde ise gergin bir hava hakim.

Bartın: Söz konusu Kürtler olunca oluyor! Bartın: Söz konusu Kürtler olunca oluyor!

Ne olmuştu?

Kulp ilçesindeki Bahçelievler Camisinde Cuma hutbesi okuyan imam Mahsum Koçağa, hutbenin bir kısmını okumadan geçmesi üzerine cemaatte bulunan Kaymakamı Burak Akeller'in tepkisine neden olmuş, ardından Akeller'in Koçağa'yı darp ettiği iddia edilmişti.

Editör: Ali Abbas Yılmaz