AKP, 31 Mart yerel seçimlerinde Bölge illerinde sonuçları kendi lehine çevirmek için birçok il ve ilçeye asker, polis, korucu ve memur kaydırıyor. Taşımalı seçmen kaydırılan Bölge kentlerinden biri de Diyarbakır’ın Kulp ilçesi. 2019 Yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP), Kulp ilçesinde belediyeyi 8 bin 866 oyla kazanırken,  AKP 7 bin 109 oy aldı.  Bin 757 oy farkıyla kaybeden AKP, 14 Mayıs 2023’te yapılan genel seçimlerden bu yana son 5 ayda ilçeye,  2 bin 970 seçmen getirdi.

Kayyımla mahkemelik oldu, evinden çıkarılmak isteniyor Kayyımla mahkemelik oldu, evinden çıkarılmak isteniyor

Lice ilçesinden asker ve polislerden oluşan taşımalı seçmenlere ilişkin yapılan itirazlar ise reddedildi. Kulp halkı, “Taşımalı seçmen kayyımın devamıdır ve halkın iradesine bir darbedir. Biz onları Ankara’ya göndereceğiz ” diyerek tepkilerini dile getirdi.

‘Sandıkta gereken cevap verilecek’

Yurttaşlardan Faruk Altun, AKP’nin güvenlik adı altında asker ve polisleri ilçeye taşıyarak seçimi kazanma peşinde olduğunu söyledi. Kayyımların yaptığı icraatlara dikkat çeken Altun, “Pasûr halkı örgütlü ve bilinçli halktır, kendi iradeleri dışında taşıma yoluyla oy kullanmalarını doğru bulmuyor. Kim kazanırsa kazansın Pasûr iradesiyle kazansın, taşımalı seçmen ile değil” dedi. Altun şöyle devam etti: “Pasûr halkının kendi iradesiyle belediyesini kayyımlardan alacağına kuşkumuz yok. Taşımalı seçmenle iyi bir iş yapmadıklarını sandıkta göstereceğiz.  Kayyımları buradan göndereceğiz.”

‘Taşımalı seçmen onları kurtarmayacak’

Yücel Çete de, taşımalı seçmenle amaçlarının kayyım zihniyetinin devamı olduğunu söyledi. Çete, “Pasûr halkı buna asla izin vermeyecektir, gereken cevabı en iyi şekilde vereceğinden eminiz. Yapılanlar açıkça irade gaspıdır. Kendin kazanmayıp dışardan getirilen seçmenle kazanmak bir darbedir ve kayyımdır. Onları 5 bin taşımalı seçmende kurtarmayacak biz kazanacağız ve kayyımları göndereceğiz” ifadelerini kullandı.

‘İlçe dışındakiler gelip oyunu kullanmalı’

Vahdettin Ateş, dışarıdan getirdikleri taşımalı seçmenleri boşa çıkartacaklarını ifade ederek, “Hiçbir şekilde onlar kazanmayacaklar. Çünkü ha kayyım atadılar ha dışardan getirilen seçmenle kazandılar arada bir fark görmüyorum. Halkımız yapılanlara, haksızlığa karşı duyarlı olmalıdır. Yapılan zulüm ortadadır. Dışarda işçi olarak çalışan yurttaşlarımız gelip oyunu kullanmalıdır. Kayyımları Ankara’ya göndereceğiz” diye konuştu.

‘Kayyımları meşrulaştırma arayışındalar’

Halkları Eşitlik ve Demokratik Partisi (DEM Parti) Kulp Belediye Eşbaşakan adayı Murat İpek ise, kent sakinlerinin tüm baskılara rağmen her zaman iradesine sahip çıktığını belirtti. İpek, “Taşımalı seçmen ile seçimi kazanıp kayyım politikasını meşrulaştırmak arayışındalar. Ancak, halkımız onların bu politikasını boşa çıkartacaktır. Halkımız değerlerine sahip çıkan politik bir halktır ve onların tüm oyunlarını boşa çıkartarak gereken cevabı verecektir. İlçedeki var olan sorunlara çözüm üretemediği için halk kayyıma tepkili. Bunun üzerinde de dışardan seçmen getirerek müdahale yoluyla seçimleri kazanma arayışında olması kabul edilemez. Bu halk gereken cevabı verecektir. Halkımız bilinçli bir halktır ve kayyımın halka değil birkaç kişiye çalıştığının farkındadır. Bu nedenle onlar dışardan 2 bin oy getirdiyse halkımız buna 5 bin oy ile gereken cevabı vererek onlara karşı tepkilerini gösterecekler” şeklinde konuştu.

Kaynak: MA