SUR AJANS- Kürdistan Komünist Partisi (KKP), 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin seçim bildirgesini açıkladı. Seçim bildirgesini partinin Diyarbakır İl Örgütü binasında düzenlenen basın toplantısında KKP Siyasi Sözcüsü Nusrettin Maçin kamuoyu ile paylaştı.

Açıklamada Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Van Milletvekili Sinan Çiftyürek de yer aldı.

Nusrettin Maçin, parti olarak kendi isimleriyle katılmayacakları yerel seçimlerde DEM Parti’yi destekleyeceklerini duyurdu.

‘Kerkük’teki seçimlere Kürtlerin farklı listelerle girmesinin yarattığı tahribatı görüyoruz’

Maçin, “Kerkük’teki seçimlere Kürtlerin farklı listelerle girmesinin yarattığı tahribatı görüyoruz. Bu nedenle böylesi zamanlarda kendi içimizdeki çelişkileri bir kenara bırakıp egemen devlet ve partilere karşı özgürlükçü bir blok olarak beraber tutum sergilemeliyiz. Devlet ve cumhur ittifakı, Kürt siyasetinde açıkça parçalılık yaratmak istiyor, Kürt ulusal birliğini zayıflatmaya çalışıyor. Kürdistan’daki belediyeleri Kürtlerin elinden almak istiyorlar” dedi.

‘Kayyımlara karşı ortak mücadele vermeliyiz’

Halkın siyasi, ekonomik, toplumsal ve kültürel sorunlarını çalışmalarının merkezine alacaklarını söyleyen Maçin, “Mücadelemizi bu konular üzerinde yoğunlaştıracağız. Kayyımlara karşı ortak bir mücadele vermeliyiz. Kadınlar ve gençler için iş imkânı yaratacağız, öğrenci yurtları sorununu çözeceğiz, Kürtçe dil, kültür ve sanat merkezleri açacağız, Kurdistan’da tarım ve hayvancılık alanındaki ihtiyaçlara belediyeler olarak destek sağlayacağız. En önemlisi de belediyelerin temel görevi ihtiyaç sahibi yurttaşlara her konuda onurlu bir yaşam alanı yaratma görevini öncelikle benimsiyoruz” ifadelerini kullandı.

İstanbul ve Ankara’da gazetecilere gözaltı İstanbul ve Ankara’da gazetecilere gözaltı

Editör: Haber Merkezi