İsveç’in başkenti Stockholm’de 12 Eylül’de hayatını kaybeden Kürt sanatçı Beytocan, bugün Strandkyrkogården Mezarlığı’nda defnedildi. Beytocan’ın ailesi, sanatçı ve yazarların yanı sıra çok sayıda kişi cenaze merasimine katıldı. Beytocan ve özgürlük mücadelesinde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.  Sevenleri, defin sırasında gözyaşlarına hakim olamadı. Törende Beytocan’ın fotoğrafları taşınırken, çiçek ve Amedspor bayrağı mezarlığa bırakıldı.

Sanatçılar Armanc, Xemgîn Bîrhat, Necmedîn Xulamî ve Hesen Şerîf, töreden kısa bir konuşma yaptı. Sanatçılar, Kürt halkına ve Beytocan’ın sevenlerine başsağlığı diledi. Konuşmalarda, Beytocan’ın çalışmalarının önemine dikkat çekilerek, Kürt müziğindeki yerine vurgu yapıldı.

Törenin sonunda sanatçılar, Beytocan’ın “Rinda Min” şarkısını seslendirdi.

Beytocan kimdir?

68 yaşındaki sanatçı Beytocan, Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde dünyaya geldi. Beytocan, 12 Eylül 1980 askeri darbesi sırasında tutuklandı ve 15 yıl hapse mahkum edildi. 6,5 yıl cezaevinde kaldı ve 1987 yılında tahliye edildi.

Beytocan, 1990 yılında ilk müzik kasetini çıkarırken, bir yıl sonra 1991’de İsveç’e göç etmek zorunda kaldı. Beytocan'ın 4 albümü bulunuyor. “Yan mirin yan Diyarbekir” albümü Türkiye’de yasaklandı. Hayatını kaybetmeden önce verdiği bir söyleşide, imkansızlıklar içerisinde sanat çalışmaları yürüttüğünü anlatıyordu.

Beytocan, uzun süredir kanser tedavisi görüyordu. Beytocan, bir süre önce ağır bir ameliyat geçirmiş, çenesinin bir kısmı sağ tarafından çıkarılarak, ayağından bir parça yerine konulmuştu. Beytocan, konuşmakta güçlük geçiyordu.

  

Editör: Ali Abbas Yılmaz