Diyarbakır’ın Lice ilçesinde iddiaya göre, Y.D., isimli 14 yaşındaki erkek çocuğu evine giderken 4 polis memuru tarafından alı konuluyor.

Polisler tarafından silah dipçiği ile darp edildiğini belirten Y.D., ellerinin bağlanarak bir dere kenarına bırakıldığını söylüyor.

Bir görgü tanığı tarafından fark edilen çocuk Lice Devlet Hastanesi’ne getiriliyor. Ardından Dicle Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan çocuk müşahede altına tutuluyor.

‘Suç duyurusunda bulunacağız’

Çocuğun avukatı Ramazan Karaalp, müşahede altındaki çocuk ile görüştüğünü belirterek, olaya ilişkin şunları aktardı: “Y.D., evine giderken 4 polis memuru tarafından alı konuluyor. Kendisine İstiklal Marşını ezberlemesi ve “Ne Mutlu Türküm” demesi için baskı kuruluyor. Silah dipçiği ile dövüldükten sonra elleri kolları bağlı bir şekilde bir bataklık kenarına bırakılıyor. Daha sonra bir görgü tanığı çocuğu görerek, Lice’de hastaneye götürüyor. Olaya ilişkin aile de tehdit ediliyor. Darp raporu var ve olaya ilişkin suç duyurusunda bulunacağız.”

Ailenin avukatı Ramazan Karalp, Y.D. isimli çocuğun yaşadıklarını şu şekilde aktardı: “Çocuk Lice merkezde yaşıyor. Akşam saatlerinde arkadaşlarıyla birlikte evine dönerken polisler tarafından durduruluyor. 10 yaşında olan arkadaşını bırakıyorlar, çocuğu ise tenha bir yere götürüyorlar. Silah dipçikleriyle darp ediyorlar. Çocuğu hem dövüp hem de sürekli bir şekilde ‘ben Türküm, Kürtlere küfret’ diye söylemesini istiyorlar.

Editör: Ali Abbas Yılmaz