Tutuklu siyasetçiler Ayla Akat Ata, Meryem Adıbelli, Dilek Yağlı, Pervin Oduncu ve Ayşe Yağcıda hakkında koğuşlarında bulunan limon suyu gerekçe gösterilerek, "infaz kurumuna veya tutukevine yasak eşya sokmak" iddiasıyla açılan davanın ikinci duruşması Ankara Batı 11’nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Sincan Kapalı Cezaevi’nde tutulan kadınlar ile avukatları duruşmada hazır bulundu. 

Siyasetçiler, koğuşlarında su kaynattıkları semaverde oluşan kireci sökmek amacıyla kantinden kireç sökücü istediklerini ancak idarenin bu taleplerini yerine getirmediğini söyledi. Bunun üzerine “limon suyu” üretmek için kantinden limon satın aldıklarını ve parçacıklarını suya kattıklarını kaydetti. Siyasetçiler, daha sonra söz konusu suyu semavere koyup kaynattıklarını, bu şekilde kireci söktüklerini, kalan suyu pencere kenarına koyduklarını, gardiyanların bu suya el koyduktan sonra geri getirdiğini ve daha sonra bu suya tekrardan el konulduğu bilgilerini paylaştı. Siyasetçiler, limonun suda fermantasyon geçirdiği ve bu nedenle alkol oluştu iddiasıyla yargılandıklarını ifade etti.

Diyarbakır’dan seslendiler: Son verin! Diyarbakır’dan seslendiler: Son verin!

Savcı, aynı iddiadan siyasetçilerin cezalandırılmasını istedi. Kararını açıklayan mahkeme, tüm siyasetçiler hakkında beraat kararı verdi.