SUR AJANS- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) bünyesinde 2010 yılında kurulan Aram Tigran Konservatuarı, Kasım 2016’da belediyeye kayyım atanmasıyla birlikte kapatıldı. Konservatuarın kapatılması sonrası işsiz bırakılan Kürt müzisyenler, çalışmalarını yaklaşık 4 ay Dengbêj evinde sürdürdü. Kürt müzisyenler çalışmalarını sistemli bir hale getirmek için 3 Mart 2017'de Ma Music Akademisi kurdu. Ma Music Akademi çalışanları, 7 yılda Kadın Korosu, Çocuk Korosu, MA Orkestrası, Doğal Ritim Orkestrası, Zarok Ma ve Dengbêj Akademisi kurdu. Bu süre zarfında binlerce çocuk ve gence Kürtçe müzik eğitimi verildi. Ma Müsic Akademisi, yarın 7’nci kuruluş yıldönümünü kutlayacak.

Mesud Gever

Ma Music öğretmeni Mesud Gever,  7 yıllık çalışmaları ve bundan sonraki hedefleri hakkında konuştu.

‘Her yerde ve herkes için müzik’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanması sonrası Aram Tigran Konservatuarı’nın kapatıldığını hatırlatan Gever, bir dönem evlerinde çalışmalarını sürdürdüklerini aktardı. Evlerde yaptıkları çalışmalarla Kürt müziğinin ihtiyaçlarına yeterince cevap olamadıklarını belirten Gever, “Bu nedenle 3 Mart 2017’de Ma Music’i kurduk.  Temel şiarımız da bu halkın çocuklarını ve gençlerini Kürtçe müziksiz bırakmamaktı. ‘Her yerde ve herkes için müzik’ diyerek, yola çıktık. 3 Mart gününde Ma Music’in 7’inci yılına giriyoruz” dedi.

‘Dilimiz, müziğimiz asimilasyon altında’

Ma Music’de 7 yılda bir çok yeniliğe imza attıklarını ancak bunun yeterli olmadığını ifade eden Gever, “Hala Kürtçe üzerinde yasaklar devam ediyor. Birde sınırlı imkânlardan dolayı da gerek sayı bazında gerek eğitim bazında istediğimiz veya hayal ettiğimiz yerde değiliz. Çünkü yerimiz küçük istediğimiz kadar öğrenci kayıtlarını alamıyoruz, talep yoğun olduğundan dolayı eğitimler için sıra oluşturuyoruz. Kültürümüz, dilimiz, müziğimiz asimilasyona maruz kalıyor. Bizde buna karşı mücadele yürütüyoruz. Ancak hala yeterli bir seviyede değiliz” diye konuştu.

Diyarbakır’daki 9. Amed Tiyatro Festivali'nde 19 oyun sahnelenecek Diyarbakır’daki 9. Amed Tiyatro Festivali'nde 19 oyun sahnelenecek

İlk açıldığından bu yana her geçen gün eğitim görenlerin sayısında bir artış olduğunu kaydeden Gever, artık yerlerinin kendilerine yetmediğini, kayıtları sırayla almak zorunda kaldıklarını belirtti.

‘Çocuklar için yeni şube açacağız’

Kürt dili, kültürü ve müziğine yönelik asimilasyon politikalarına karşı mücadelelerinin devam edeceğini ifade eden Gever, “Bunun yolu da kurumlaşmadan geçiyor. Ne kadar kurumsallaşma olursa o kadar asimilasyona karşı da güçlü bir direniş gösterirsin. Sur çocukları için 17 Mart’ta Çand Ma’yı açacağız ve Sur çocuklarına hizmet için hediye edeceğiz. Kürt dili, müziğine ve kültürüne yönelik asimilasyon politikalarına karşı bu halkı ve çocukları müziksiz bırakmayacağız” dedi.

Kaynak: MA