SUR AJANS- Devletin gözetiminde radikal dinci-faşist kalabalık tarafından Madımak Otelinde katledilen 33 aydın ve sanatçı, Sivas’ta anılıyor. Anmaya, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel de katıldı.

Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te Madımak Otelini’nin devlet yöneticilerinin gözü önünde radikal dinci-faşist kalabalık tarafından yakılması sonucu katledilen 33 aydın ve sanatçı bugün kentte anılıyor. Anmaya DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel de katıldı.

Sivas Katliamı’nda öldürülen 33 aydın ve sanatçıyı anmak için Avrupa’dan ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen binlerce insan bu sabah Sivas’ta Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Derneği önünde toplandı. Mersin Alevi Kültür Derneği semah ekibi katledilenler için semah döndü. Baba Mansur Ocağı’ndan Dede Baki Erdoğan da dualar okudu.

Kitle, Mevlana Caddesi üzerinden Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Madımak Oteli önünde katliamda öldürülenler için anma töreni yapılacak.

Meteorolojiden 6 il için sağanak uyarısı Meteorolojiden 6 il için sağanak uyarısı

Anmaya CHP Genel Başkanı Özgür Özel, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır, Sebahat Tuncel, sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütleri de katıldı.

Kaynak: PİRHA