SUR AJANS- 33 canın 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nde katledilmesinin 31. Yıldönümüne ilişkin Madımak Katliamı Hafıza Merkezi tarafından resim sergisi düzenlendi. 2 Temmuz’a kadar İstiklal Sanat Galerisi’nde sürecek olan sergide, katliamda yaşamını yitirenlerin resimleri yer aldı. Sergi açılışına birçok kurum ve kuruluşun yanı sıra Beyoğlu Belediyesi Başkanı İnan Güney ve çok sayıda yurttaş katıldı.

“33 canımız diri diri yakıldı”

Sergide ilk olarak söz ala Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Başkanı Nevin Kamilağaoğlu, “Tam 31 yıl oldu, Türkiye’nin merkezinde, 33 tane canımız katledildi. Diri diri yakıldı. Çektiğimiz bu acıların tekrar yaşamaması için yüzleşmek istiyoruz” diye konuştu.

Meteorolojiden 6 il için sağanak uyarısı Meteorolojiden 6 il için sağanak uyarısı

“Elimizde sazımızdan başka bir şey yoktu”

Ardından katliamdan sağ olarak kurtulan Ali Çağan söz aldı. Çağan, “Ankara’dan otobüslerle Sivas’a deyişlerimizi söylemeye, semahlarımızı dönmeye, tiyatrocu gençlerimizin Pir Sultan Abdal tiyatrosunu sergilemeye gittik. Elimizde sazlarınızdan başka hiçbir şeyimiz yoktu. Dünyada benzeri olmayan bir katliam yaşandı” diye belirtti.

“Devlet, Alevi toplumundan özür dilemedi”

Proje Genel Koordinatörü Eylem Şen ise , ülkenin demokratikleşmesi için bir yüzleşme yaşanması gerektiğine vurgu yaptı. Şen, “31 yıldır bu katliamın arkasındaki asıl suçlular ortaya çıkarılmadı. Buradaki devletin rolü ortaya çıkartılmadı, bir toplumsal yüzleşme yaşanmadı. Devlet, Alevi toplumundan özür dilemedi. Bundan 31 yıl önce Sivas’ta Alevilere yönelik bir pogrom yaşandı, bunların hesabı hala sorulmadı” ifadelerini kullandı.

“Handan hala 20 yaşında”

Katliamda yaşamını yitiren Handan Metin’in ablası Şehriban Metin de, kardeşinin sanata ve müziğe önem verdiğini belirtti. Kardeşi Handan’ın Sivas’a gittiğinde 20 yaşında olduğunu hatırlatan Şen, “Şimdi 30 yıl geçti dendiğinde benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Handan benim için 20 yaşında, asla 93’ten sonraki yılları, yaşları hesaplayamam” dedi.

“O gün bu gündür Sivas içimizde yara”

Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güven konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“O gün bu gündür Sivas içimizde yara, 31 yıldır her 2 Temmuz gözümüzde yaş, anaların çığlığı demek, yanan çocuklarımız Menekşe, Koray demek, bizim için büyük bir yürek sızısıdır” diye konuştu.

Yapılan konuşmalar ardından katılanlar yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının yer aldığı sergiyi gezdi. Sergi, belgeselin izlenmesinin ardından sona erdi.

Editör: Haber Merkezi