Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararından sonra cezaevinden çıkması beklenen Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay'la ilgili tahliye kararı verilmedi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin dosyayı Yargıtay'a gönderdiği belirtildi.

Duvar’da yer alan habere göre Mahkeme heyeti, Anayasa Mahkemesince verilen bireysel başvuruya konu ihlal kararının, yerel mahkemece verilen karara ilişkin olmadığını savundu.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararında şu ifadeler kullanıldı:

Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılması için verilen önerge reddedildi Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılması için verilen önerge reddedildi

"Söz konusu düzenlemeler dikkate alındığında, Anayasa Mahkemesince verilen bireysel başvuruya konu ihlal kararı Mahkememizin kararına ilişkin olmayıp, Yargıtay ilgili Ceza Dairesince verilen tahliye talebinin reddi kararına ilişkin olduğu, dosyanın ilgili Daire önünde bulunduğu sırada başvurucunun milletvekili seçildiği ve bireysel başvuruya konu ihlalin bu Dairenin kararından kaynaklandığı, ayrıca bireysel başvuru yapıldıktan sonra ilgili Ceza Dairesince dosyanın esastan incelendiği ve karara bağlandığı, bu sebeple oluşan yeni hukuki durum karşısında Yargıtay 3. Ceza Dairesince yeni bir değerlendirme yapılmasının zorunlu olduğu anlaşıldığından dosya Cumhuriyet Başsavcılığınıza gönderilmiştir."