Yasama dokunulmazlığı nedeniyle 2009'da başlayan 152 sanıklı KCK Ana Davası'ndan dosyaları ayrılan eski milletvekilleri Osman Baydemir, Nadir Yıldırım, Selma Irmak, Çağlar Demirel, Besime Konca, Alican Önlü ve Dilan Dirayet Taşdemir ile hakkında yakalama kararı çıkarılan Sabri Ok'un “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması, Diyarbakır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Siyasetçilerin katılmadığı duruşmada, avukatları Mehdi Özdemir, Mesut Beştaş, Gevriye Atlı ve Cihan Aydın hazır bulundu.

İddia makamının, hakkında yakalama kararı bulunanların yakalanmasının beklenmesi ve dosyadaki diğer eksikliklerin giderilmesini talep ettiği duruşmada, sanık avukatları da dosyadaki eksikliklerin giderilmesinin beklenmesini istedi.  

Mahkeme, talepleri kabul ederken, 2009'da başlayan ve 2011'de Osman Baydemir'in milletvekili seçilmesi ve bir önceki dönemde de Nadir Yıldırım, Selma Irmak, Çağlar Demirel, Besime Konca, Alican Önlü ve Dilan Dirayet Taşdemir'in milletvekili seçilmesiyle davanın düşürülmesi talebini yıllar sonra değerlendirdi.

Diyarbakır’da ‘Cezasızlık ve İnsan Hakları’ paneli Diyarbakır’da ‘Cezasızlık ve İnsan Hakları’ paneli

Değişen heyetlerinin hiçbirinin gündeme alarak karara bağlamadığı yıllar önceki talebi değerlendiren yeni heyet, milletvekilleri yönünden davanın düşürülmesi talebini reddederek, duruşmayı 26 Mart 2024'e erteledi.