Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri için tüm yoğunluğu seçim ve sandık güvenliğine verdi. Seçim güvenliğinin önemli olduğu kentlerden biri olan Manisa'da 3 bin 573 sandık kurulacak, 1 milyon 106 bin 161 seçmen oy kullanacak. 

10 milletvekili sayısı bulunan kentte Yeşil Sol Parti de milletvekili çıkarmayı hedefliyor. Manisa'da müşahit olmak için bin, okul sorumlusu için ise 165 kişi Yeşil Sol Parti'ye başvurdu. Manisa’nın genelinde sandık güvenliği için yeterli sayıda müşahit ve okul sorumlusu bulunmuyor. Yeşil Sol Parti, Manisa'da sandıklara sahip çıkılması için halkı görev almaya çağırdı. 

Yeşil Sol Parti Manisa Seçim İşleri Koordinasyonu Sözcüsü Avukat İsmail Terut, 14 Mayıs seçimlerinin hayati önemde olduğunu belirterek, “Türkiye’nin 2’İnci yüz yılı bu seçimlerde verilen oylarla belirlenecek. Bu anlamda herkesin bu seçimde sandıklara gidip oy kullanması ve sandıklara sahip çıkması gerekiyor” dedi.

Seçim güvenliği

Seçim güvenliğinin önemli olduğunun altını çizen Terut, “Bu seçim için yurttaşlarımız bize soruyor, ‘oylarımıza kim sahip çıkacak, oylarımız çalınır mı?’ Şu an eski düzen yok. Kimse torbaları alıp çalamaz. Halkın iradesi ancak masada yok sayılabilir.  Bu konuda, müşahitler okul sorumlusu ve avukat arkadaşlarımıza büyük bir görev düşüyor. Seçim günü oy sayımı ve sonrasında tutulan tutanaklarda ıslak imza alınana kadar süreç takip edilmeli. Eğer takip bu süreci takip etmezsek aleyhimize gelişmeler olabilir. Oylar sayıldıktan sonra il seçim kuruluna kadar bu sürecin takipçisi olmalıyız” diye belirtti.

'Görev almaya çağırıyoruz'

Manisa'nın genelinde sandıkları koruyacak müşahitlere ihtiyaçları olduğunu söyleyen Terut, “Merkez ilçelerde seçmenlerimiz biraz dağınık. Kentin tamamında seçmenimiz olmasına rağmen dağınıklıktan dolayı sandık görevlisi noktasında eksikliklerimiz var. Bu konuda bütün yurttaşlara çağrımız, seçim irtibat bürolarımıza gelip sandıklarda görevli olmak için başvurmalarıdır. Bu seçim çok önemli bu nedenle herkese ihtiyacımız var. Yurttaşlarımızın da bu konuda duyarlı olmasın bekliyoruz” diye konuştu. (Kaynak: MA)

Editör: İnanç Yildiz