SUR AJANS- Mardin Barosu, Muğla'nın Seydikemer ilçesinde Mardinli Kürt işçilere dönük ırkçı saldırıya dair açıklama yaptı. Açıklamada, "Yaşanan olay göstermektedir ki işçilerin Kürt kimliği sebebiyle nefret söylemine ve saldırılara maruz kaldıkları açıkça ortadadır" dedi.

‘Şiddet dili ve politikalarına eklenen ayrımcı uygulamalar’

Şiddet ve kutuplaştırıcı dilin ırkçı saldırıların yaşanmasına neden olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Yaşanan bu saldırılar münferit ve adli olaylar olarak görülmemelidir. Şiddet dili ve politikalarına eklenen ayrımcı uygulamalar, hukuk mekanizmasının işletilmemesi, tümü ile bu sonuçların ortaya çıkmasının başlıca nedenleridir" diye kaydedildi.

Etkin soruşturma talebi

"Kürt kimliğine ilişkin her türlü ırkçı ve ayrımcı saldırılara zemin hazırlayan, toplumsal barışı zedeleyen ve çatışmayı körükleyen uygulamaları ve politikaları reddediyoruz" denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Mardin Barosu İnsan Hakları Komisyonu olarak Kürt Kimliğine ilişkin her türlü ırkçı saldırılara zemin hazırlatan nefret dilinden vazgeçilmesini, saldırılar ile ilgili ivedi ve etkin bir şekilde bütün yönleri ile soruşturmanın yürütülmesini ve olayın aydınlatılmasını talep ediyor,  Hukuki sürecin takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz."

Urfa Emniyet müdür yardımcısı evinde ölü bulundu Urfa Emniyet müdür yardımcısı evinde ölü bulundu

Kaynak: MA