Mardin’de 2014 yılında Kürt siyasetçilerden Nazım Kök, Davut Bozan, İpek Güneş, Ayşe Bozan, Ziver Gümüş, İsa Durç, Lokman Ekenek, Abdulkadir Aktaş, Erdal Irmak, Davut Şahin, Musa Alkan, Sedat Dağ, Mesut Amak, eski milletvekili Gülser Yıldırım ve Genco Akman hakkında açılan davanın karar duruşması görüldü. Kent Meclislerinin kurulmasına ilişkin açılan davanın Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmaya avukatlar hazır bulunurken, Kürt siyasetçiler ise duruşmaya katılmadı.

Savcıdan ‘Aynı kalem’ yorumu

Mahkeme savcılıktan mütalaasını açıklamasını istedi. Savcı, siyasetçilerin Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) tüzüğü kapsamında oluşturulduğunu belirttiği Kent Meclisleri için “Kent Meclisine ilişkin tüzük ve tüzük çalışmalarının birbiri ile bağlantısı olmayan birçok soruşturmada ve birçok ilde aynı nitelikte ve aynı kalemden çıkmış şekilde tespit edildiğini” ileri sürdü. Savcı devamında “Kent Meclisi içerisinde anlatılan şekilde sürekli, çeşitli ve yoğun faaliyette bulunma fiillerinin ancak bir örgütsel yapı içerisindeki hiyerarşi ve bağlılık ile olabileceğinin açık olduğu, bu şekilde Kent Meclisi yapılanmasında bulunan kişilerin fiillerinin örgütün amacını gerçekleştirme noktasında TCK'nın 314/2 maddesinde düzenlenen Örgüt Üyeliği suçu ile örtüştüğünün anlaşıldığı” ifadelerine yer verdi. Savcılık siyasetçilerin bu kapsamda cezalandırılmasını istedi.

Ceza verildi

Avukatların savunmalarının ardından kararını açıklayan mahkeme, 15 siyasetçiye “Örgüt üyeliği” iddiasıyla hapis cezası verdi. Mahkeme tarafından Lokman Ekenek’e 7 yıl 6 ay, Davut Şahin’e 7 yıl 6 ay, Nazım Kök’e 7 yıl 6 ay, Ziver Gümüş 7 yıl 6 ay, Davut Bozan 7 yıl 6 ay, İpek Güneş’e 7 yıl 6 ay, Ayşe Bozan’a 7 yıl 6 ay, Musa Alkan’a 6 yıl 10 ay 15 gün, İsa Durç’a 6 yıl 10 ay 15 gün, Genco Akman 6 yıl 3 ay, Sedat Dağ’a 6 yıl 3 ay, Gülser Yıldırım’a 6 yıl 3 ay, Mesut Amak’a 6 yıl 3 ay, Abdulkadir Aktaş’a 6 yıl 3 ay ve Erdal Irmak’a 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. 

Diyarbakır Büyükşehir eşbaşkanlarından “Bayrak” açıklaması Diyarbakır Büyükşehir eşbaşkanlarından “Bayrak” açıklaması

Kaynak: MA