SUR AJANS- Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Mardin'de yaşanan elektrik kesinlerini protesto etti. Kızıltepe ilçesinde bulunan Özgürlük Meydanı'nda yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada, “Elektrik kesintileri hukuksuzca yapılmıştır. Bu zulmü kabul etmiyoruz” pankartı açıldı.

Gözaltı furyası: 18 günde 372 gözaltı, 108 tutuklama Gözaltı furyası: 18 günde 372 gözaltı, 108 tutuklama

DEM Parti İlçe Eşbaşkanı Songül Aydoğan Konuş, yapılan kesintilerin insan sağlığını etkileyecek düzeye ulaştığını söyledi. Elektrik kesintilerinin siyasi gerekçelerle yapıldığını kaydeden Konuş, “Bu uygulamaları kabul etmiyoruz” dedi.

DEM Parti Milletvekili Beritan Güneş Altın ise, halkın açlıkla terbiye edilmeye çalışıldığını söyledi. DEDAŞ’ın her yıl çiftçilerin ürünlerini sulama döneminde elektrik kesintisine gittiğini söyleyen Altın, "Bu topraklar Türkiye’nin tamamına elektrik sağlayan topraklar. Türkiye’de elektrik ihtiyacının karşılandığı 3 baraj var. Tüm Türkiye’ye bu barajlardan elektrik sağlayan akıl, Kürdistan'da elektriği keserek, bizim bütün yer altı ve yer üstü kaynaklarımızı kullanarak, sömürerek bizi elektriksiz ve susuz bırakmaya çalışmaktadır. Biz bu kirli politikaları kabul etmiyoruz" ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi