Mardin’in Mazıdağı ilçesinde bağlı Yeşilköy’de iki aile arasında 12 yıldır süren ve en son 2018 yılında 2 kişinin ölümüne neden ‘kan davası’ gerilimi bu kez de cenaze defini nedeniyle gündeme geldi.

Edinilen bilgilere göre Mardin’de 65 yaşındaki Abdullah Akak, uzun bir süredir sağlık sorunları yaşıyordu. Sağlık sorunları tam kötüleşmeden ailesine ölmesi durumunda kendi köyü olan Yeşilköy’de toprağa verilmesi için vasiyette bulunur.

Minibüs kazası: 3 can kaybı, 18 yaralı Minibüs kazası: 3 can kaybı, 18 yaralı

Akak, bugün sabah saat 03.00’da yaşamını yitirdi. Ailesi ve yakınları da Akak’ın vasiyeti doğrultusunda defin işlemi için Mardin Valiliği’nden izin aldı. Ancak aile oluşan gerginlik nedeniyle cenazelerini Yeşilköy’de defnedemedi.

Yaşanan duruma dair konuşan Akak’ın bir yeğeni, Valilik izinin olmasına rağmen cenazenin güvenlik amacıyla akşam saat 19:00’a kadar ‘Aksu Karakolu’nda tutulduğunu söyledi.

'Defalarca barış isteği için aracı gönderdik kabul etmediler'

Cenazenin başka bir yerde toprağa verildiğini aktaran Akak’ın yeğeni şunları söyledi:

“12 yıldır süren bir kan davası var ve defalarca barış isteği için aracı gönderdik kabul etmediler. Şuan aile büyüğümüz amcamız vefat etmiş ve vasiyeti üzerine kendi köyünde defnetmek istedik. Birileri köy halkını galeyan getirmiş. Mezarlık yoluna kepçe ile kapattılar ve köy halkı sopalar defin işlemine izin vermemek için beklediler.

Valilikten defin izni olduğu halde cenazeyi defin etmemize izin verilmedi.  Cenazemizi Mardin’deki Sultan Şeyhmus Türbesi’nin bulunduğu mezarlık alanda defin ettik.”

Editör: Haber Merkezi