Mardin'de Irak vatandaşlığı bulunan ve Federe Kurdistan Bölgesi’nin Duhok nüfusuna kayıtlı 5 kişinin öldürülmeleriyle ilgili ikisi tutuklu 3 sanığın yargılandığı dava duruşmasında gazeteciler salonuna alınmadı. Mahkeme, cinayetlerle ilgili başka bir dosyaya dair birleştirme kararı aldı. 

Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları, sanık Ç.B. ve tarafların avukatları katıldı. Duruşmada söz alan hayatını kaybedenlerin yakınları da Türkiye’de adalete güvendiklerini, sanıkların en üst seviyeden cezalandırılmaları için şikayetçi olduklarını belirterek, davaya katılma talebini dile getirdi.

Cumhuriyet savcısı, mütalaasında sanık Faris A. ile Abdullah K.’nin tutukluluk halinin devamı yönünde görüş bildirdi. Mahkeme verdiği kısa aranın ardından tutuklu sanıklar Faris A. ile Abdullah K.’nin, mevcut delil durumu, suçun vasıf ve mahiyeti ile kaçma şüphesini gerekçe göstererek tutukluluk hallerinin devamına karar verdi, duruşmayı 16 Ocak 2024'e erteledi.

Avukatlar ile mağdur yakınlarının yerlerini aldığı salonda çok sayıda çevik kuvvet polisi görevlendirildi. Duruşmayı takip etmek isteyen gazeteciler ise “yer olmadığı” gerekçesiyle salona alınmadı. 

Gazetecilerin salona alınmadığı duruşmada heyet, yargılamanın Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayıt alınması yönünde karar aldı. 

Ardından tutuklu sanıkların savunmaları alındı. Edinilen bilgilere göre; tutuklu sanıklar Faris A. ile Abdullah K. önceki duruşmada olduğu gibi birbirini suçlamaya devam etti. 

Adıyaman’da hasarlı ofis soyuldu Adıyaman’da hasarlı ofis soyuldu

Avukatlar da dosyada eksiklikler olduğunu belirterek, eksikliklerin tamamlanmasını talep etti. 

Mahkeme heyeti, işlenen cinayetlerle ilgili Çiğdem B. hakkında açılmış olan ve yine Mardin 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesinin baktığı dava dosyasının mevcut dosya ile birleştirilmesine karar verdi. Heyet, bir sonraki duruşmanın 16 Ocak tarihinde görülmesine karar verdi. erek duruşmayı erteledi.

İddianameden

İddianamede, tutuklu sanıklar Abdullah K. ile Faris A. ve tutuksuz sanık Murat Y. hakkında "kasten öldürme", "nitelikli yağma" ve "ateşli silahlarla bunlara ait mermileri satın alma, taşıma veya bulundurma" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 11 yıldan 18’er yıla kadar hapis cezası, tutuksuz sanık İbrahim D. hakkında ise "izinsiz olarak ateşli silah ve mermileri ülkeye sokma imal etme, nakletme ve satma" suçundan 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Mardin’de 19 Ocak’ta Artuklu-Nusaybin Karayolu'nun Yeniköy mevkiinde Irak plakalı cip durdurulmuş, düzenlenen silahlı saldırıda araçta bulunan Hındreen Abdullah Salih (39), Waheda Haedar Jasim (63), Abdullah Saleh Mustafa (69) olay yerinde hayatını kaybetmiş, yaralanan Chiman Shaheen Khalid (75) ve Ahmed Jalaladeen İbrahim (45) kaldırıldığı hastanede müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.