SUR AJANS- Mardin’in Mazıdağı ilçesi Karşıyaka Mahallesi’nde 8 yıl önce belediye tarafından açılan yolun geçtiği arsanın sahibi, kamulaştırma bedelinin ödenmediği gerekçesiyle yolu trafiğe kapattı.

Diyarbakır’da 5 yılda 200’den fazla petrol arama faaliyeti Diyarbakır’da 5 yılda 200’den fazla petrol arama faaliyeti

Mahalle sakinlerinden Devran Şan, 8 yıl önce bizzat kendisi tarafından yolun parkelerinin döşendiğini söyledi. Kayyım yönetimindeki Mazıdağ Belediyesi’nin kamulaştırma bedelini ödememesi üzerine arsa sahibi yolu kazma kararı aldığını mahalle sakinlerine bildirdi. Bunun üzerine yolun kepçeyle kazıldığını söyleyen Devran Şan, “Yol kapatılınca bu Ramazan ayında şurada yaşayan insanlar evlerine yol olmadığı için gidemeyecek" tepkisinde bulundu.

Kayyım soruna çözüm bulmuyor

Yolun kazılmasına belediyenin müdahale etmediğini, halkın yolsuz kaldığını kaydeden Şan, "Buraya parke taşı yapıldı, DEDAŞ hattı geçiyor, MARSU'nun kendi hattı var. Ancak imar değişikliğinden dolayı, yönetimin sürekli değişmesinden dolayı, bu mahalledeki imar planı sürekli değişmekte. En sondaki imar planına göre anayol buradan geçmesine rağmen belediye burayı kamulaştırma yapmıyor. Kamulaştırma yapmadığı için de arsa sahibi belediye ile 2 yıldır görüşmeler sonucunda belediyeden istediğini almadığı için yolu kazdı. Belediye de yolun kazılmasının, halkın yolsuz kalmasının önemli olmadığını belirtmiştir. Bu yol resmi olarak görülüyor. Aynı zamanda buradaki parke taşının bakımı da yapılıyor. DEDAŞ hattı da bulunuyor. Ancak belediye bu soruna çözüm bulmuyor. Çözüm bulmadığı için de mülk sahibi gerekli çalışmayı başlatmış. Seçimler az kalmasına rağmen bu Ramazan ayında buradaki insanlar yolsuz kalacaklar ve buradaki yatırım da boşuna yapılmış olacak" dedi.

Editör: Haber Merkezi