Merdin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Keleka Çemê Reşan ile Dirînê mahallelerinde bilinmeyen bir nedenle çıkan yangın büyüyerek yerleşim yerine sıçradı.

Havadan müdahale çağrısı

Yanma tehlikesi ile karşı karşıya kalan yurttaşlar, yetkililerin müdahalesini beklerken görüştüğümüz Mazıdağı Belediye Eşbaşkanı Kudret Uçuk, “Durum çok kötü. Kaymakama Valiye haber verdik ve helikopter istedik. Ancak hala gönderilmiş değil. İtfaiye ekipleri ile yangına müdahale edilemiyor. İtfaiye yetersiz kalıyor. Bir an önce helikopterle müdahale edilmesi gerekiyor. Orada insanlar yanıyor” dedi.

Yangının büyümesi üzerine köylüler evlerini terk ederken yaşamını yitirenlerin ve yaralıların olduğu öğrenildi.

Merdin’deki tüm itfaiye ve ambulanslar bölgeye sevk edilirken, araçların yetersiz kalması nedeniyle Diyarbakır'dan da takviye araç sağlandığı belirtildi.

Yangının Diyarbakır’ın Çınar ilçesi ve Mardin’in Mazıdağı ilçesini birleştiren büyük bir alanı kapsadığı ve havadan henüz bir müdahale yapılmadığı aktarılıyor. Çınar Belediye Eşbaşkanı Semra Akyüz,  yangın nedeniyle ölü ile yaralıların olduğunu, belirterek “Yangının karadan müdahalesi zor. Biran önce havadan müdahale edilmesi gerekiyor" çağrısında bulundu.

Diyarbakır Valisi Su: 2 ölü var

Yangından bir kaç saat sonra açıklama yapan Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, yangının kaynağının anız kaynaklı olduğunu söyledi.

2 kişinin hayatını kaybettiğini açıklayan Vali Su şöyle devam etti: "Otlar ve anız birlikte yanarak çok geniş alana yayılmış. Maalesef 2 vatandaşımız da bu yangın içerisinde kalarak hayatını kaybetti. Şu anda tüm ekiplerimiz yangın söndürme çalışmalarına devam ediyor. Ben de alandayım. Jandarma Komutanımız, kaymakamız, ekiplerimiz hepimiz alandayız. Şu anda söndürme çalışmalarını koordine içerisinde yürütüyoruz."

Bir kadını öldüren uzman çavuş hakkında yeni gelişme Bir kadını öldüren uzman çavuş hakkında yeni gelişme

DEM Parti Genel Merkezi'nden çağrı

Bölgede tablonun kötüleşmesinden endişe ediliyor. Yangına dair yazılı açıklama yapan DEM Parti Genel Merkezi, yetkili kurumlara çağrıda bulundu

“Mardin-Diyarbakır arasındaki kırsal alanda çıkan yangın rüzgarın da etkisiyle yerleşim alanlarına sıçrayacak kadar büyümüş durumda. Yurttaşlar can kayıpları ve yaralıların olduğunu dile getiriyor. Şu ana kadar karadan yapılan müdahele yetersiz kalıyor. Yetkililer zaman kaybetmeden daha kapsamlı ve havadan müdahale etmelidir. Tüm duyarlı kurumlara hızlı bir şekilde devreye girmeleri için çağrı yapıyoruz.”

Kriz masası oluşturuldu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Doğan Hatun başkanlığında kriz masası oluşturuldu. Oluşturulan kriz masası yangına dair daha sonra bilgileri toplayacak ve yapılması gerekenler üzerinde duracak.

Resmi açıklamalara göre ölü sayısı 5

İçişleri ve Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamalara göre yangıında Diyarbakır'da 3, Mardin'de 2 kişi olmak üzere toplamda 5 kişi yaşamını yitirdi.

Yaralı yurttaşlara dair ise İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Diyarbakır'da 11, Mardin'de 18 kişinin yaralandığını açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da  "10’u ağır 44 kişi yangından etkilendi" dedi.

2 kişi toprağa verildi

Mazıdağı Keleka kırsal mahallesinde yangın nedeniyle hayatını kaybeden Resul Yılmaz ve Şehmus Demir isimli yurttaşlar mahalle mezarlığında defnedildi.

Detaylar eklenecek...

Editör: Haber Merkezi