SUR AJANS- Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, yeni anayasa görüşmeleri kapsamında bugün Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'ni (DEM Parti) ziyaret etti. Görüşme saat 12.00’de Meclis’te başladı. DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan’ın yanı sıra DEM Parti Grup Başkanvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sezai Temelli görüşmede yer aldı.

Yaklaşık yarım saat süren görüşme sonrası ortak açıklama yapıldı. İlk olarak konuşan Kurtulmuş Anayasa çalışmaları kapsamında Salı günü başlattıkları temaslarının ikinci gününde DEM Parti’yi ziyaret ettiklerini söyleyerek, şunları belirtti: “Salı günü başlattığımız Anayasa çalışması çerçevesinde ikinci gün temaslarını bugün parlamentoda grubu bulunan üç parti ile sürdürüyoruz. İlk ziyareti DEM Parti ile gerçekleştirdik. Sürece ilişkin görüşlerimizi, çerçeveyi kendileriyle paylaştık. Bu süreci açık, şeffaf, demokratik bir şekilde sürdürme talebimizi kendilerine ilettik. Değerli eş genel başkanlar, eş grup başkanları arkadaşlarla müzakere ettikten sonra buna ilişkin görüşlerini kamuoyu ile paylaşacaktır. Temennimiz Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde büyük bir çoğunlukla, siyasi partilerin üzerinde uzlaşacağı bir Anayasa çalışmasının ortaya konulması ve bununda Meclis’te kabul edilmesidir. Bugüne ilişkin daha detaylı açıklamayı üç partiyi ziyaret ettikten sonra gerçekleştireceğiz.”

Bahçeli’den “Yumuşama” çıkışı: Yumuşakça olmamızı kimse beklememeli Bahçeli’den “Yumuşama” çıkışı: Yumuşakça olmamızı kimse beklememeli

 Ardından konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ise, ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bizler de DEM Parti olarak demokratik Anayasa yapım sürecine ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz. 12 Eylül Anayasası'nın değişmesi ve demokratik bir Türkiye'nin inşa edilmesi konusunda adımlar atılması konusundaki görüşlerimiz bilinmektedir. Bir yol temizliğine ihtiyaç var. Mevcut baskı sürecinin ortadan kalkması, Anayasa’nın hükümlerinin uygulanması, AHİM kararlarının uygulanması bizim için çok önemli.

 Dün 1 Mayıs'ta yaşanan şiddet olaylarını olumsuz gördüğümüzü ve böylesi bir zeminde Anayasa yapım sürecinin zorluklarının olacağının altını çizdik. En geniş yelpazedeki toplumsal mutabakatla, tüm farklı halkları ve inançları, eşit yurttaşlık temelinde bir Anayasa yapım sürecinin açılması elbette bizler açısından da önemli. Türkiye'nin içinden geçtiği derin kriz ve yoksulluk var. Bu acil ve alarm veren sorunun üstünü örtmeyecek şekilde sürecin gelişmesi için bütün partiler olarak üzerimize düşen sorumluluğumuz vardır” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi