Mersin Adliyesi önünde Aysel Tuğluk için 18 Şubat’ta yapılan basın açıklamasında polisin müdahalesine maruz kalan ÖHD’li avukatlara soruşturma açıldı.

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyelerinin 18 Şubat’ta Mersin Adliyesi’nde Aysel Tuğluk’un sağlık sorununa ilişkin yaptığı açıklamaya katılan ÖHD Eş Genel Başkanı Bünyamin Şeker, Mersin Şubesi Eşbaşkanları İbrahim Kaya ve Serap Angay’ında aralarında olduğu  22 avukata soruşturma açıldı. Polisin orantısız güç ve plastik mermi kullanarak müdahalesine maruz kalan ÖHD’li avukatlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'nca,  “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu'na Muhalefet” ve “Görevi yaptırmamak için direnme suçu, uygulamada görevli memura mukavemet” iddiasıyla soruşturma başlattı. Avukatlar günü vesiylesiyle Ahmet Paket, Bedri Kuran,  Ezgi Özkan, Işıl Akan, İbrahim Kaya ve Mustafa Bilge Özel, yazılı açıklama yaparak, soruşturmaya tepki gösterdi.

Avukatlar gününde 22 avukata soruşturma

Yapılan açıklama şöyle: “Geçtiğimiz Şubat ayında Aysel Tuğluk vakıası özelinde siyasi mahpusların maruz kaldığı olumsuz ceza infaz kurumu koşullarının ve yargılamada keyfiyetin eleştirilmesi amacıyla ÖHD'nin çağrıda bulunduğu ve bağımsız avukatların da desteklediği bir basın açıklaması gerçekleştirilmek istenmiş, Mersin Adliyesi bahçesinde yapılmak istenen bu açıklama kolluk marifetiyle biber gazı, jop ve plastik mermi kullanılarak engellenmişti. Yukarıda bahsedilen olay sebebiyle Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 22 meslektaşımız hakkında soruşturma başlatıldığını öğrenmiş bulunmaktayız. Yurttaşın basın açıklaması yapma hakkını koruyan avukatlar olarak bu kez kendi basın açıklaması yapma hakkımızı korumamız gereken bir dönemi yaşıyoruz. 5 Nisan Avukatlar Günü’nde böyle bir haberi paylaşmanın üzüntüsünü yaşadığımızı özellikle belirtmek isteriz. Bu vesileyle siyasi mahpus avukatların ülke gündeminde artık sıkça yer aldığını da hatırlatarak bu haberin bugünün anlam ve önemini net ve eksiksiz bir şekilde yansıttığını düşünmekteyiz."

SUR AJANS