SUR AJANS- 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Madımak Oteli’nde Pir Sultan Abdal Etkinlikleri sırasında 33 aydın ve sanatçının/Alevinin katledilmesinin 31. yıl dönümünde Mersin Cemevi’nde anma yapıldı.

Anmaya Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz, Akdeniz Belediye Eş Başkanı Hoşyar Sarıyıldız, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Gazeteci Sadık Topaloğlu’na tutuklama Gazeteci Sadık Topaloğlu’na tutuklama

Mersin Madimak Anmasi 2024

Madımak’ta yaşamını yitirenleri unutmayacaklarını belirten Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz, “31 yıl önce şehit edilen 33 canımız, 33 genç ve aydın ve burada yakılan bu çıralar ister bugün ister gelecekte, onların aziz ruhları için. Yakılan her çıra, bir daha bu acıların yaşanmaması için bu mücadelenin devam etmesi gerekiyor. Ne zamana kadar? Madımak utanç müzesi kurulana kadar. Bir daha bu katliamların yaşanmamasına karar verilinceye kadar. 2 Temmuz Madımak Katliamı merhamet duygusu kalmamış, ahlak ve erdemlikten uzak olanlar tarafından yapıldı. Saz ile türkü ile deyiş ile onları anıyoruz, onlar unutulmuyor ve unutulmayacak. Sorarlar zaman zaman ‘Alevilik nedir?’ diye. Alevilik binlerce yıllık bir yastır, mazlumların bin yıllık hak arayışıdır bu topraklarda. Yıllardır Kerbelalar yaşıyoruz, Madımak da bunlardan biridir. Eşit yurttaşlık, barış ve kardeşlik her dem bizim şiarımız olsun” diye konuştu.

Anma, sanatçı Ender Balkır dinletisi, semah ve deyişlerle son buldu.

Kaynak: PİRHA