Meteoroloji Genel Müdürlüğü yaptığı son değerlendirmelerde, 18 kent için sarı, 7 kent için turuncu kodlu fırtına ve sağanak uyarısı yaptı. Antalya, Aydın, Balıkesir, Mersin, İzmir, Manisa ve Muğla için turuncu kodlu uyarı yapan meteoroloji, Adana, Amasya, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Giresun, Hatay, Kastamonu, Maraş, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon, Karabük ve Osmaniye'yi de sarı kodla uyardı.

Meteoroloji Yagis Uyarisi

Yağışların; Batı ve Doğu Karadeniz'in yüksekleri, Toroslar mevkii ve Doğu Anadolu'da kar, Antalya’nın doğusu, Kaş, Finike ve Demre ilçeleri, Mersin’in batı ilçeleri, İzmir, Aydın, Manisa, Muğla ve Balıkesir’in batı ilçelerinde çok kuvvetli ve şiddetli, Batı Karadeniz (Sinop hariç) Çanakkale’nin güneyi ile zamanla Balıkesir, Bursa, Bilecik, Sakarya, Antalya merkez, Adana’nın doğusu, Osmaniye, Hatay ve Maraş çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Oluşabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, su baskını vb) karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Sarı kod (uyarı) nedir?

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce belirlenen renk kodu uyarı sistemine göre, "Hava durumu potansiyel tehlikelidir" anlamını taşıyan "sarı" kod ile "Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalı" uyarısı yapılıyor.

DEM Parti Iğdır eşbaşkan adaylarının itirazı kabul edildi DEM Parti Iğdır eşbaşkan adaylarının itirazı kabul edildi

Turuncu kod (uyarı) nedir?

"Turuncu" kod ise "hava durumunun tehlikeli" olduğu anlamına geliyor. Bu kod, "Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir" uyarısını içeriyor.

Editör: Ali Abbas Yılmaz