Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Bingöl Şubesi tarafından organize edilen Metin ve Kemal Kahraman kardeşlerin konseri, Bingöl Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğünce 21 Şubat’ta konsere 2 saat kala iptal edildi.

'Yasak için gerekçe sunulmadı'

İptal edilen etkinliğe ilişkin bir video paylaşan sanatçı Metin Kahraman, yasak kararına tepki gösterdi. Kahraman, “Dün Çewlîg'deki konserimiz 2 saat kala, son anda yasaklandı. Esasen bir hafta önce emniyet, bu konserin yasaklandığını bize bildirdi, ancak biz vazgeçmedik. Çewlîg'deki Eğitim Sen ve Bingöl Barosu ile çeşitli milletvekillerimizle temasa geçtik. Bingöl Valiliği ve Emniyet Müdürlüğüyle iletişime geçtik, yasaklama gerekçesini sorduk. Hiçbir gerekçe sunulmadı, sadece ‘güvenlik’ denildi” dedi.

'Davacı olacağız'

Yargıtay başkanı seçimi 20'nci tura kaldı Yargıtay başkanı seçimi 20'nci tura kaldı

Bölge kentlerinde düzenledikleri konser ve turnelerde yasaklama ile karşılaştıklarını ifade eden Kahraman, “Bu bizi yıldırmak isteyen bir taktik gibi görünüyor. Çewlîg’deki kurumlar bir hafta boyunca çaba gösterdi. Ancak, konsere 2 saat kala tekrar yasaklandı. Yani, emniyete yaptığımız iki başvuru da sonuçsuz kaldı. Biliyorsunuz ki Çewlîg, Kirmançkî’nin ağırlıklı olarak konuşulduğu bir bölge. Dünya Ana Dili Günün’de Kirmançkî söyleyen bizlerin konseri yasaklandı ve bu durum bizi çok üzdü. Maddi ve manevi kayıplarımız var. Bingöl Barosu ve Eğitim Sen'in desteğiyle davacı olacağız” ifadelerini kullandı.

Editör: Ali Abbas Yılmaz