Mersin’in Toroslar ilçesinde Candan Merzeci Ortaokulu’nda 13 yaşında olan 3 kız çocuğu, müdür yardımcısı E.Ö.’nün cinsel tacizine maruz kaldı. Yaklaşık bir buçuk yıl taciz edilen çocukların yaşadıklarını ailelerine ve rehber öğretmenlerine anlatmasıyla olay ortaya çıktı.

DEM Parti sözcüsünden İçişlerine yanıt DEM Parti sözcüsünden İçişlerine yanıt

Mezopotamya Ajansı’nın ulaştığı ilk mesajlarda E.Ö.’nün çocuklarla öğretmen-öğrenci ilişkisi kurmaya çalıştığı, daha sonraki mesajlarında ise cinsel içerikli sorular sorup, müstehcen görüntüler paylaştığı görülüyor.

Taciz edildiler

Taciz edilen öğrencilerin velilerinden C.G., müdür yardımcısı E.Ö.'nün öncelikle çocuklara “iyi ve ilgili bir öğretmen” izlenimi vermeye çalıştığını belirterek, “Deprem sürecinde hibrit eğitime geçilmesiyle, öğretmenler öğrencilerle telefon ve sanal medya hesapları üzerinden görüşmek zorunda kaldı. Bu durum E.Ö. gibi sözde eğitimci kişiler tarafından suiistimal edildi. Önce çocuklarla dersler hakkında normal konuşuyor. Sonra cinsel içerikli mesajlar atıyor. Çocuk dersle ilgili bir şey sorarken ‘tek misin, evde yalnız mısın, ailen evde mi?’ gibi sorular soruyor. Bazen de çıplak fotoğraflarını gönderiyor” şeklinde anlattı.

Okul müdürü olay hakkında konuşmadı

Tacize uğrayan çocukların ailelerinin, yaşanan olayı okul yönetimine söyledikten sonra olayın savcılığa bildirildiğini belirten C.G., savcılığın soruşturma başlatıldığını ifade etti. C.G., soruşturmaya “gizlilik” kararı getirildiği için taciz failinin gözaltına alınıp alınmadığına dair bilgi sahibi olmadıklarını söyleyerek, soruşturma kapsamında 8 Mart Cuma günü 3 öğrencinin ifadesine başvurulduğunu söyledi.

Yaşanan olayla ilgili iddiaları görüşmek istediğimiz okul müdürü, konu hakkında herhangi bir bilgi veremeyeceğini ifade etti. Daha sonra iletişime geçtiğimiz Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise sorularımız yanıtsız bıraktı.

Kaynak: MA