Dersim'de 1990'lı yıllardan bu yana köy yakmalar, boşaltmalar, baskı ve Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamalarına karşı başlatılan Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nin 21'incisi, "Madencilik Yağmasına Karşı Doğayı ve Yaşamı Savunuyoruz” şiarıyla Seyid Rıza Meydanı'nda başladı.

4 gün sürecek olan festivale, Alevi kurumları, siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri ile kurum ve kuruluş temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

Yeni sezon Bölgesel Amatör Lig grupları belli oldu Yeni sezon Bölgesel Amatör Lig grupları belli oldu

Seyid Rıza Meydanı'nda kurulan stantta açılış konuşmasını yapan Dersim Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu,  25 yıldır düzenledikleri festivallerin 4’ünü çeşitli antidemokratik uygulamalar nedeniyle gerçekleştiremediklerini belirtti.

Grupların engellenmesini kabul etmediklerini ifade eden Maçoğlu, “Dersimle bütünleşmiş festivali neye mal olursa olsun sürdüreceğiz" dedi. Dersim'in kültürünü tanıtmak için bir araya geldiklerini vurgulayan Maçoğlu, “Yasaklara rağmen dünyanın farklı ülkelerinden buraya gelerek, bizi onure ettiniz. Hoş geldiniz. Eksiklerimiz var, hatalarımız olacak bunun özeleştirisini veririz. Tek yapmak istediğimiz bu festivali dik durarak, ruhuna uygun yapmaktır. Panel, konser, gezilerle festivalimiz 4 gün devam edecek” diye belirtti.

Ardından konuşan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Dersim Milletvekili Ayten Kordu, festivalin tarihçesine değindi. Festivalin yıllardır yasakları dele dele bu süreçlere geldiğini söyleyen Kordu, "Emek verenlere, festivale gelenlere saygılarımı sunuyorum. Rea Haq topraklarında inancını, kültürünü anlatabilmesi için festival kıymetli ve önemlidir" ifadelerini kullandı. 

Festivalin yasakla başladığını ve müzik gruplarının kent dışına çıkarıldığını hatırlatan Kordu, “Bu yasakçı zihniyetleri delerek bugünlere geldik. Onun için bu yasakçı zihniyeti bundan sonra kabul etmeyeceğimizi belirtiyoruz. Buradan valiliğe sesleniyorum; 15 gün boyunca burada yasak ilan ettiniz. Bunu sık yapıyorsunuz. Yasakçı zihniyetle ‘güven ve huzur ortamı’ sağlanamaz. Bunu kınadığımızı, antidemokratik uygulamaların tekçi anlayışın devamı olduğunu belirtmek istiyorum. Bununla ilgili mücadelemiz sürecek” dedi. 

Kordu, "Êzidî halkı DAİŞ ve tekçi zihniyetle 74'üncü fermana maruz kaldı. Êzidî kadın ve çocuklar esir düştü. Bununla ilgili mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtiyoruz. DAİŞ zihniyetini Dêrsim Katliamı’nda, Dêrsim'in kayıp kadınlarından biliyoruz. Êzidî kadınları en iyi anlayan biz Alevi kadınlarız” diye belirtti.

Açıklamanın ardından Dêrsim Belediyesi Halk Oyunları Ekibi'nin halayıyla festivalin startı verildi.