BMGK, İran'ın saldırısını bugün masaya yatırıyor BMGK, İran'ın saldırısını bugün masaya yatırıyor

New York Times gazetesinde çıkan bir araştırmada, Rusya, Çin, Belarus ve Türkiye merkezi Fransa’nın Lyon kentinde bulunan Uluslararası Polis Teşkilatı’nın (INTERPOL) üye ülke vatandaşı olup yurt dışına kaçan suçluları yakalamak için yayımladığı “kırmızı bülteni” suistimal eden ülkeler arasında gösterildi.

Euronews'in aktardığına göre gazetenin muhabiri Jane Bradley tarafından kaleme alınan ve 50’ye yakın eski ve yeni INTERPOL görevlisi, hükümet temsilcisi, hukukçu ve güvenlik görevlisiyle yapılan görüşmelerin temel alındığı araştırmada, otokratik üye ülkelerin “kırmızı bülten” konusunu yurt dışına kaçan muhalifleri yakalamak ve bastırmak için nasıl suistimal etme girişiminde bulundukları konusu mercek altına alındı.

Yıllardır diktatörlerin ve otokratların siyasi düşmanlarını, kendi sınırlarını aşıp ele geçirmek için INTERPOL’ü kullandığı yorumu yapılan araştırmada, ödül sahibi Venezuellalı bir gazetecinin Peru’da, Mısırlı bir siyasi mültecinin Avusturya’da tutuklanması ile Rusya’nın insan hakları savunucusu William F. Browder’ı tutuklatma girişimlerinden örnekler verildi.

Buna karşılık INTERPOL’ün, "kırmızı bülten" denetimini sıkılaştırdığı ancak otokrat liderlerin de buna karşı tedbir almakta gecikmediği yorumu yapıldı. New York Times'ın araştırmasında Belarus ve Türkiye’ye, INTERPOL’ün kayıp ve çalıntı pasaport veri tabanını muhalifleri taciz etmek veya yurtdışında mahsur bırakmak için bir silaha dönüştürdüğü suçlaması yapıldı. Gazete, INTERPOL’ün, Türkiye'nin bu aracı kullanmasını geçici olarak engellediğini iddia etti. Yetkililer, INTERPOL’ün siyasi amaçlı veri sistemine giriş dalgası tespit etmesinden sonra Belarus'un artık özel izlemeye tabi tutulduğunu bildirdi.

Editör: Arif Bulut