Diyarbakır’da Amedspor’un şampiyonluğu için taraftar coşkusu Diyarbakır’da Amedspor’un şampiyonluğu için taraftar coşkusu

Mardin’in Nusaybin ilçesinde bu yıl “Rabe dema azadî û serkeftinê ye” şiarıyla gerçekleştirilen Newroz kutlaması öncesi yurttaşlar, Cegerxwîn Parkı’nın karşısında kurulan Newroz alanının etrafında toplanmaya başladı.

Newroz alanına kurulan platforma “Rabe! dema azadî û serkeftinê ye” ve “Newroz Pîroz be” pankartları asıldı. Güvenlik gerekçesiyle bariyerlerle çevrilen Newroz alanına girişlere saat 10.30’a kadar izin verilmezken, yurttaşlar bariyerlerin etrafında toplanarak, giriş saatinin gelmesini beklerken, alana girişler başladı.

Newroz alanına giren kitle coşkulu bir şekilde sahneden çalınan müzikler eşliğinde halaya dururken, kadınlar yöresel ve ulusal kıyafetleri ile alanı renklendirdi.

Newroz kutlaması halaylarla başlarken, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk  ve Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Ahmet Türk’ün konuşmasıyla devam edecek.

Kaynak: MA