“Haberin Bedeli Ocak 2022” raporuna göre, bir ayda 47 gazeteci yargılanırken, üç gazeteciye toplamda bir müebbet, 15 yıl iki ay dört gün hapis cezası verildi.

Gazeteciler Cemiyeti’nin Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi desteğiyle hazırlanan “Haberin Bedeli Ocak 2022” raporu yayımlandı.

Gazeteciler yargılanıyor

Rapora göre, 47 gazetecinin yargılandığı bir aylık sürede üç gazeteciye toplamda bir müebbet, 15 yıl iki ay dört gün hapis cezası verildi. Ocak ayında gazetecilerin yargılandığı en az 35 davanın görülmesine devam ederken, hâkim karşısına çıkan 47 gazeteci ve medya çalışanı, iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, 308 yıl iki ay 15 günden 751 yıla kadar hapis talebiyle yargılandı.

Bu süreçte 3 ayrı davada 3 gazeteciye toplamda bir müebbet ve 15 yıl iki ay dört gün hapis cezası verilirken, 7 gazeteci hakkında ise beraat kararı çıktı. Bir gazeteci hakkında da hapis cezasıyla birlikte yakalama kararı çıkarıldı.

Habercilik soruşturuluyor

Ayrıca raporda 2 gazetecinin tutuklandığı, 5 gazetecinin çeşitli gerekçelerle gözaltına alındığı, 2 gazetecinin de ifadeye çağrıldığı ve haklarında çeşitli gerekçelerle soruşturma açılan 7 gazeteciyle ilgili de soruşturmalarda takipsizlik kararı verildiği ifade edildi. SUR AJANS