Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, Genç ODTÜLÜLER adlı öğretim kurumunda öğretmen Melih Can Kurt’un patron tarafından darp edilmesini protesto etmek için basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamanın ardından polis öğretmenlere müdahale ederek bir öğretmeni gözaltına aldı.

Genç ODTÜLÜLER öğretim kurumu önünde yapılan açıklamada konuşan Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Arzu Başer, bir okul patronunun öğretmeni darp etmesi nedeniyle bir araya geldiklerini söyleyerek; “Çalıştığımız kurumlarda haksızlık, hukuksuzluk ve şiddet bitmiyor. Gün geçmiyor ki bir öğretmen arkadaşımızın kafasında bardak parçalanmasın. Bu kurumda yaşandı bu olaylar. Genç ODTÜLÜLER’in öğretmenleri sömürdüğü yetmiyor, fazlasını istemeyen sadece maaşını talep ettiği için burada öğretmen arkadaşımızı darp etme cüretinde bulunuyorlar” dedi.

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Umut Erkurt da Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yönetimine hitaben “Adınız bu kadar değersiz mi Böyle merdiven altı kurumlar şiddet uygulasın, üç kuruş maaşı çok görsün diye mi adınızı kullanıyor?” dedi. Erkurt, hukuki sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

Şiddete uğrayan öğretmen Melih Can Kurt ise, “Bu patronun kendini haklı çıkarmak için yalan haberler verdiğini duyuyoruz. Bizim hiçbir şeyden korkumuz yok. Öğretmenler olarak buraya geldik. Sendikam iyi ki var, benim yanımda oldular. Burada öğrencilerimi de görüyorum. Korkmayın gelmek istiyorsanız ben buradayım. Çıkın, gelin. Bizimle birlikte olun” diyerek, Genç ODTÜLÜLER kurumundaki diğer öğretmenlerinin de kendilerine katılması çağrıda bulundu.

Açıklamanın ardından Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası üyesi bir öğretmenin protesto amacıyla Genç ODTÜLÜLER tabelasına iki adet yumurta fırlatması üzerine polis, sendika üyelerine saldırdı. Sonrasında polis başından yaralanan öğretmeni ve diğer öğretmenleri darp etti. İzleyen yurttaşlar ise polisin öğretmenleri darp etmesine tepki gösterdi.

Saldırı sonrası bir öğretmen gözaltına alındı.

Editör: Arif Bulut