Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), geçen yıl merkez Altınordu ilçesinde vuran sel felaketinde tahrip olan kanalizasyon sisteminin Ordu Büyükşehir Belediyesi (OBB) ve Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından aylardır onarılmamasına tepki gösterdi.

Yapılan yazılı açıklamada, “Bülbül Deresi’ne bir yıldır kanalizasyon akıyor ancak DSİ ve Ordu Büyükşehir Belediyesi önlem almıyor” denildi.

Mahalle halkının yaşadıkları bu sorun konusunda kendilerine ulaşarak yardım talep ettiği belirtilen açıklamada, “Mahalle halkı, Ordu Büyükşehir Belediyesi yetkililerine dereye kanalizasyonun aktığını bildirdiklerini dile getirmişler. Belediye yönetimi de derenin DSİ sorumluluğunda olduğunu belirterek, dereye akan kanalizasyonu önlemeye yönelik adım atmamış. Dere, DSİ sorumluluğunda olduğu için DSİ görevini yapmamaktadır. Peki dereye akan kanalizasyon Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda değil mi? Belediye de seyirci kalıyor. Sonuçta bir gerçek var, kanalizasyon dereye akıyor. İki kurum topu birbirine atadursunlar Bübül Deresi eski adı olan ‘bokludere’ye dönüşüyor”  diye belirtildi.

Kanalizasyonun halk sağlığı için ciddi tehlike yarattığına dikkat çekilen açıklamada, “Bu nedenle Sağlık İl Müdürlüğünü de yakından ilgilendiriyor. Bunların üçünün birden üst amiri durumunda olan Ordu Valiliği de yaşanan bu sorundan sorumludur. Kurumların görevlerini yapmamasından halk zarar görüyor. Bu olayda sorumluluğu olanlar hakkında gereken inceleme ve soruşturma da başlatılmalıdır. Halkın sağlığı, çevrenin korunmasına ilgisiz kalanlara tepkimiz devam edecek ve hukuksal haklarımızı kullanacağız” denildi.

Alevi Bektaşi Federasyonu Danışma Kurulu toplantısı Alevi Bektaşi Federasyonu Danışma Kurulu toplantısı

Editör: Haber Merkezi