Murat Kurum’a Leman'dan kapak: Nalet olsun içimdeki imar sevgisine Murat Kurum’a Leman'dan kapak: Nalet olsun içimdeki imar sevgisine

Urfa’da 1’inci Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) mobing, baskı ve haksız işten çıkarılmalara karşı Özak Tekstil işçilerinin başlattığı direniş 42’inci gününde devam ediyor. İşçiler, Halilye ilçesinde bulunan Topçu Meydanı'nda açıklama yaptı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Urfa Milletvekili Ferit Şenyaşar ile Urfa  Emek ve Demokrasi Platformu da açıklamaya katıldı. Ayrıca sendikalı oldukları için işten çıkarılan Haran Üniversitesi işçileri de eyleme destek verdi.

Ferit Şenyaşar, işçilerin haklı mücadelesinin yanlarında olduklarını belirtti. Şenyaşar, "Adaletin yanındayız' diyen iktidar vekilleri, Özak işçileri görmedi. Dünyadaki bütün işçi eylemlerinde kazanan işçiler olmuştur. Biz de Urfa’da Özak işçilerinin eyleminin sonuç bulacağına inanıyoruz. Her zaman emekçilerin yanında olacağımızı buradan bir kere daha belirtiyoruz" diye konuştu.

‘Eylemimiz devam edecek’

Özak Tekstil işçilerinden Yıldız Bağcı, Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası'na (BİRTEK-SEN) üye oldukları için işten çıkarıldıkları ve baskıyla karşılaştıklarını aktardı. Bağcı, "42 gündür, görmediğimiz kötü muamele, yemediğimiz cop, tazyikli su ve biber gazı kalmadı. Karşımıza çıkan tek bir devlet kurumu kalmadı. 42 gündür sırasıyla patron, sarı sendika, valilik, jandarma, müftülük, emniyet, patron basını, savcılık, hakim, belediye karşımıza dikildi. Görüşme yaptığımız bütün yetkililer ağız birliği yapmışçasına BİRTEK-SEN’i sorguladı. Başka sendikaya üye olmamız gerektiğini söylediler. Bu direniş yalnız Özak işçilerinin değil, işçi sınıfının, ekmek, onur ve haysiyet direnişidir" diye konuştu.

Yağcı, talepleri karşılanıncaya kadar direnişlerinin süreceğini vurguladı.

Kaynak: MA