Adana-Mersin tren hattında sefer sayısının düşürülmesine ve bilet ücretlerine zam yapılmasına tepki gösteren yolcular, "Özelleştirme cehennemi trenlere de yansıdı" dedi. 

Ekonomideki kötü gidişatla derinleşen kriz, gıdadan giyime, elektronik ürünlerden ulaşıma zam olarak yansıyor. Kriz derinleştikçe alım gücü düşen yurttaşlar, geçinemez hale geldi. Bu durum, yurttaşların seyahatlerini de etkilemeye başladı. Her gün en az 20 bin kişinin ulaşım sağladığı Devlet Demiyoları’na bağlı Adana-Mersin Tren Hattı’nda, 58 olan günlük sefer sayısı “yol çalışması” gerekçesiyle 8’e düşürüldü, bilet ücretleri 49 TL’den 70 TL’ye çıkarıldı. 

DEM Parti yöneticisinin aracı tarandı DEM Parti yöneticisinin aracı tarandı

Yolcular, hem sefer sayısının düşürülmesine hem bilet ücretlerine yapılan zamma tepki gösterdi. Tren istasyonunda konuştuğumuz yurttaşlar, “yol çalışması” nedeniyle 45 dakikalık yolu bir buçuk saate çıktığını belirterek, yer bulmakta zorlandıklarını, insanların sıkışık bir şekilde yolculuk yaptıklarını dile getirdi. Zamlara alıştıklarını ancak sefer sayısının arttırılmasını isteyen yurttaşlar, bu durumu “Özelleştirme cehennemi trenlere de yansıdı" diyerek özetledi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Adana Şubesi Başkanı İnanç Su, hem artan bilet ücretlerini hem de yaşanan olumsuzları değerlendirdi. Devlet Demiryolları’nın 3 yıldır halkçı ulaşım politikaları yerine kar amaçlı politikalarını yürüttüğünü ifade eden Su, özelleştirmenin geldiği durumun tren ücretlerine yapılan yüksek oranlı zamla kendisini gösterdiğini söyledi. Su, Devlet Demiryoları’nın kuruluş amacının insanları ucuz bir şekilde ulaşımını sağlamak olduğunu, ancak özelleştirme politikalarıyla insanların trenlerden koparılmasının amaçlandığına dikkat çekti. Adana-Mersin dolmuş ücretlerinin 80 TL, Adana-Mersin tren ücretinin ise 70 TL olduğuna dikkat çeken Su, normalde bu farkın daha fazla olması gerektiğini belirterek, "Demiryolları bir devlet kurumu, kar amacı gütmemelidir. Halkçı bir politikası yürütmesi gerekiyor" dedi. (MA)