Muğla'da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'i katleden Cemal Metin Avcı'ya, yeniden görülen davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Muğla'da 2020 yılında üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'i (27) katleden Cemal Metin Avcı'nın yeniden yargılandığı davanın ikinci duruşması İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4'ncü Ceza Dairesi'nde görüldü. Duruşmaya “Canavarca hisle eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme” suçundan yargılanan Cemal Metin Avcı, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılırken, Pınar Gültekin ailesi ve avukatları ise salonda hazır bulundu. Duruşmayı ayrıca çok sayıda avukat, kadın örgütleri temsilcileri de izledi.

Mahkeme heyeti davaya müdahillik talebinde bulunan Denizli Barosu'nun talebini reddederek, duruşmayı başlattı.

Duruşmada ilk olarak konuşan Pınar Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından uygulanan haksız tahrik indiriminin tüm kadın cinayetleri davasında örnek olacağını beyan etti. Yerel mahkemenin "sanık profesyonel sağlık personeli olmadığı için, boğma neticesinde ölmediğini bilemez, bu nedenle canavarca his ve eziyet çektirerek yakma eylemi gerçekleştirmemiştir" kararının da kabul edilemez olduğunu kaydeden Epözdemir, "TCK 82/1b ağırlaştırılmış ceza uygulanmalı. Sanığın bu öldürme eylemini tek başına işlemesi mümkün değildir. Diğer sanıkların da cezalandırılması, haksız tahrik ve diğer indirimlerin uygulanmaması gerekir. Biz sadece Pınar Gültekin için adalet talep etmiyoruz, adalet için bir tavır alınmasını istiyoruz" dedi.

Pınar Gültekin'in babası Sıddık Gültekin ise sadece kızının değil tüm ailenin yakıldığını söyleyerek, sadece adalet istediğini ifade etti.

Ardından savunması alınan sanık Cemal Metin Avcı de "Tamam Allah rahmet eylesin ama olan bana oldu. Ben rezil oldum, karım boşadı gitti başkasıyla evlendi, işimi kaybettim, herkes duydu, ben ne olacağım" ifadelerini kullandı. Avcı'nın bu sözleri salondan tepki aldı.

Esas hakkındaki mütalaasını yineleyen savcı, Cemal Metin Avcı'nun müebbet hapis ile cezalandırılmasını, Mertcan Avcı'nın üzerine atılı suçlardan cezalandırılarak tutuklanmasını talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Cemal Metin Avcı hakkında “Canavarca hisle eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme” suçundan haksız tahrik hükümleri uygulanmadan ağırlaştırılmış müebbet, kardeşi Mertcan Avcı hakkında ise “suç delilerini gizleme, değiştirme ve yok etme” suçunda 4 yıl hapis cezası verdi. Mertcan Avcı için yapılan tutuklama talebini reddeden heyet, aynı suçlamayla yargılanan Şükrü Gökan Orhan, Selim Avcı ve Ayten Avcı'nın ise beraatine karar verdi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz