Tunceli Cemevi yönetiminin, Alevi inancına uymayan faaliyetleri uzun zamandır tepki çekiyordu. Dersim toplumunu dışlayan keyfi tutumlarıyla tepkilerin odağında yer alan Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt’un AKP’den belediye başkanlığı için aday adayı olmasının ardından Cemevinde başlayan tartışmalar da sürüyor.

Tunceli Cemevi Yonetim

Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği-Tunceli Cemevi yönetim kurulu üyesi ve Kureyşan Ocağı pirlerinden Ali Önal, Cemevinde hizmet veren diğer pirlerle birlikte dün bir basın açıklaması yaparak, Cemevine dönük toplumdaki rahatsızlıkların farkında olduklarını ve bu sorunları çözmek için 28 Ocak’ta yapılacak genel kurulda yönetime aday olacağını açıklamıştı.

Basın açıklamasından sonra Cemevi çalışanları ve Pirleri de mevcut yönetime tepkilerini ve değişim arzusunu dile getirdiler.

Tunceli Cemevi Pirler Aciklama

‘Başkanlığı kazanırsa cemevindeki bütün hizmetleri durduracağız’

Cemevi yönetiminin toplumu dışarıda bırakan uygulamalarından kaynaklı yaşanan sorunlara karşı ses olacaklarını belirten Cemevi yönetim kurulu üyesi Pir Ali Önal, “Bu ilk adımı büyüterek bir kar topuna, oradan da bir çığa dönüştürüp mutlaka ama mutlaka bu Cemevini halkın hizmetine sunacağız. Bundan emin olabilirsiniz. Sonuna kadar mücadelemiz sürecek” dedi.

Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt’un üyelik işlemlerinde hile yaptığını, seçimlere az gün kala bir anda 27 üye kaydetmesiyle, bu yarışı kazansa bile artık kaybettiğinin farkına varması gerektiğinin altını çizen Önal, “Kaybettiği bu yarışta eğer başkanlığı kazanırsa biz burada ikinci adımda tüm hizmetleri durduracağız. Hocalarımız cenaze hizmetlerini yapmayacaklar. Cemler tutulmayacak. Burası sadece yalnız onun mekanı olarak kalacak. Ta ki gelip yönetimi halka iade edene kadar” diyerek tepkisini dile getirdi ve önümüzdeki günlerde halkı da davet ederek daha kitlesel ve geniş çaplı bir açıklama yapacaklarını duyurdu.

‘Bu yarış cemevini özüne döndürme yarışıdır’

Önal, Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt’un AKP’den belediye başkanlığı için aday adayı olmasına ilişkin ise şunları belirtti:

“Bizler insanların siyasal görüşlerine saygı gösteriyoruz ama şunu söylemek istiyoruz ki inanç, ibadet bunların üzerindedir. Biz inancımızı siyasetle karıştırmak istemiyoruz. Siyasetin her türlüsüne karşıyız. İnanç yerlerimize siyasetle ilişiği olan insanların bulaşmasını istemiyoruz. Bu konuda da tüm halkımızın tepkisini, desteğini bekliyoruz. Bu yarış bir başkanlık yarışı değildir. Bu yarış sadece Cemevini özüne döndürme yarışıdır. Biz bu değişimin önünü açmaya kararlıyız.”

‘Yolumuzun gereğini yapmalıyız’

Dört yıldan beri Cemevinde olduğunu belirten Babamansur Ocağından Pir Baki Aydın, şunları dile getirdi:

“İlk izlenimim Tunceli halkının ve buradaki diğer inanç temelindeki derneklerin cemeviyle ilişkilerinin soğuk olduğunu, bir bütünleşmenin olmadığını dile getirdim. Onlar da dediler ki keyfiyet bir zorunluluk şeklini almış. Kendi bildiğince bir yönetim var. Kendi bildiğince yönetiyor ve biz bu durumu bir türlü değiştiremedik. Bu sıkıntı geldiğim günden beri devam ediyor. Kimse toplumdan üstün değildir. Toplum üstündür. Biz yolumuzun, erkanımızın gereği neyse onu yapmalıyız. Birliğimizi devam ettirmek için mutlaka ve mutlaka değişim gereklidir. Değişime saygı duymalıyız. İncitmeyiz yol adına kimseyi ama yol incinmesin. Bizim derdimiz budur. Herkes kendisini bilmeli, ona göre hareket etmeli. Alevilerin mekanı, yeri, ana yurdu olan Tunceli halkının bu mekana soğuk davranması, gelmemesi ve halkın şikayetçi olması yönetimden kaynaklanmaktadır. Bunun için bunun mutlaka ve mutlaka değişmesi gerekmektedir. Burada alınacak ya da kasıt aranacak bir durum yok. Bu bir kavga gerektirmiyor. Bu yönetim 20 yıldır burayı yönetiyor. Müsaade etsinler de bir de başka dostlarımız, başka canlarımız, başka pirlerimiz, dedelerimiz gelsinler, yolu yürütsünler. Bundan gocunmanın veyahut da şahsi bir mesele haline getirmenin bir anlamı yoktur. Mutlaka halkla bütünleşmek zorundayız ve bu sorun devamlı dile getirilmeli halkla birlikte. Bunun çaresi neyse yollar aranıp bulunmalıdır.”

Toplumumuzun inanç vecibeleri yerine gelmiyor’

Mevcut yönetime muhalif olan dedelerle aynı görüşte olduğunu ifade eden Kureyşan Ocağından Pir Abdullah Eroğlu şunları kayda geçirdi:

“Burası yıllardan beri tek taraflı olarak yönlendiriliyor, yönetiliyor. Bu yönetimi sevmedim çünkü bizim halkımızın, toplumumuzun inanç vecibeleri yerine gelmiyor. Sanki ibadethane değil bir cenaze kaldırma yeri olmuş. Bundan dolayı hiç kimse buraya adım atmak istemiyor. Buraya gelmek istemiyor. İnsanlarımız derinden üzülerek şunları söylüyor; bizim bir cemevimiz vardı, giderdik ibadet ederdik, cem yapardık ama onu da kaldırdılar. Kaldık ortada. Onun için herkes bu konuda mağdur.”

‘Cemevine gelenler rahatsız’

Daha önce yönetimde olduğunu ama sonra bu görevini bıraktığını belirten Kureyşan Ocağından Pir Mehmet Ocak şunları söyledi:

Demirtaş’ın temelini attığı kültür merkezinde ‘zincirli tehlike’ Demirtaş’ın temelini attığı kültür merkezinde ‘zincirli tehlike’

“Bizim bu yönetim şeklimiz çok yanlıştır çünkü tek taraflı çalışıyor. Eğer benden değilse kesinlikle üye yapılmıyor. İllaki benden olacak. Üye yapılanların hepsi şahsın kendi akrabalarıdır. Onun için başkaları girse de girmese de o kazanıyor. 20 yıldan beri o yürütüyor bu durumları. Onun için Cemevine gelen canlarımız hepsi rahatsızdır. Bu yönetimin değişmesini istiyoruz.”

‘Pire niyaz olduğumuz zaman bir ışık gibi bakmalıyız’

Kureyşan Ocağından Pir Ali Polat ise şunları kaydetti: “Gönül ister ki biz Alevi olarak, Alevi toplumu olarak, bir pir olarak, pire niyaz olduğumuz zaman bir ışık gibi bakmalıyız ve gönlümüzü aydınlatmalıyız ki buna göre gönülleri ısıtıp yarına daha güzel bakmalıyız.”

Kaynak: PİRHA