SUR AJANS- Güney Amerika ülkelerinden Arjantin’de askeri diktatörlük döneminde gözaltında kaybedilen çocukları için mücadele eden Plaza de Mayo Anneleri (Mayıs Meydanı Anneleri) kurucularından Nora Morales de Cortiñas hayatını kaybetti.

İlerleyen yaşı ve hastalıklarına rağmen Buenos Aires’te her hafta düzenlenen yürüyüşe katılan Nora Morales de Cortiñas, yakın zamanda ameliyat geçirdiği ve durumunun iyi olmadığı belirtildi. Cortiñas, tedavi gördüğü hastanenin yoğun bakım servisinde dün hayatını kaybetti.

Cumartesi Anneleri'nden mesaj

Cumartesi Anneleri de sanal medya platformu olan X üzerinden yaptığı paylaşımla Cortiñas’ın yaşamını yitirdiğini duyurarak üzüntüsünü paylaştı.

Cumartesi Anneleri’nin paylaşımı şöyle: “Nora Annemizi kaybettik, çok üzgünüz.Plaza de Mayo’nun kurucu annelerinden Nora Morales de Cortiñas, 94 yaşında hayatını kaybetti.

Nora, 1977'de Buenos Aires/ Castelar kentinde gözaltına alındıktan sonra kaybedilen oğlu Gustavo’yu aramakla kalmadı, dünyadaki kayıp yakınlarıyla dayanışmayı da mücadelesinin bir parçası haline getirdi. Defalarca Cumartesi Anneleri’ni ziyaret etti, onlarla Galatasaray’da oturdu.

Cesareti ve kararlılığıyla bize de ilham olan sevgili Nora güle güle… Seni aramızdan ayrılan Cumartesi Anneleri ile birlikte Hafıza, Hakikat ve Adalet mücadelemizde yaşatacağız…”

Almanya DİDF'in 'Emek Festivali' çok görkemliydi Almanya DİDF'in 'Emek Festivali' çok görkemliydi

NORA MORALES DE CORTİÑA KİMDİR?

Nora Morales de Cortiñas, 22 Mart 1930’da doğdu. İki çocuk annesi Nora, uzunca bir süre Buenos Aires Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde ders verdi. Cortiñas, 15 Nisan 1977’de oğlu Gustavo’nun Castelar’da kaybettirilmesiyle birlikte mücadeleye başladı.

Dünya genelindeki insan hakları ihlallerine karşı duyarlılığıyla tanınan Cortiñas, defalarca Cumartesi Anneleri’ni ziyaret etti, onlarla Galatasaray Meydanı’nda da oturdu. Cortiñas, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven'i de ziyaret etmişti.

Editör: Haber Merkezi