Avrupa, Ortadoğu ve Afrika olmak üzere 27 ülkeden kadının bulunduğu İlerici İttifak (Progressive Alliance) Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu, ilk çalıştayını yapmak üzere İstanbul’da toplandı. İki gün sürecek olan çalıştay basına kapalı şekilde gerçekleşecek. Florya’da bulunan bir otelde yapılacak çalıştayda, toplumsal cinsiyet başta olmak üzere dünyada kadınların yaşadıkları sorunların yanı sıra çözüm noktasında ortak payda da nasıl buluşacağı tartışmaları yürütülecek. Kadınlar çalıştay öncesi, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) İstanbul İl Örgütü’nü ziyaret etti.

Kadınları, DEM Parti Dış İlişkiler Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ebru Günay, DEM Parti Merkezi Örgütlenme Komisyonu Eş Sözcüsü Elif Bulut, Diyarbakır Milletvekili Ceylan Akça ve İstanbul İl Eşbaşkanı Gonca Yangöz karşıladı. 

İlk hedef kadın kazanımları

DEM Parti İstanbul İl Eşbaşkanı Gonca Yangöz, kadınların maruz kaldıkların sorunları aktardı. Özellikle savaş politikalarından en çok kadınların etkilendiğini dile getiren Yangöz, siyaset yürüten kadınların durumunun ise daha zor olduğunu belirtti. Yangöz, “Savaş politikalarının yarattığı çıkmaz, yoksulluk gibi birçok şeyle kadınlar bu ülkede mücadele ediyor. Her gün kadın cinayeti artıyor, erkeklere karşı cezasızlık uygulanması mevcut. Belediyelere atanan kayyum gaspının ilk hedefi kadın kazanımları. Yaşamın her alanında kadınlar baskı altında ama bunun karşısında ortak mücadele hattı var. Kadınlar birlikte mücadele hattını büyütüyor bu umut veren kısmı” şeklinde konuştu.

Kadın mücadelesi ve baskılar

DEM Parti’de karar mekanizmaları dahil olmak üzere her alanda kadınların yer aldığına dikkat çeken Ebru Günay, gerçekleştirecek kayyım mitingini hatırlatarak, kayyımın kadınların kent yönetimine katılmasını engellediğini belirtti. Günay, “Erkek aklının sürekli saldırısı altında olan bir partiyiz. Arkadaşlarımız yargılandığı, tutuklandığı bir zeminde siyaset yürütmeye çalışıyoruz. Bizler IŞİD'e karşı durduğumuz ve Kobanê halkıyla dayanıştığımız için arkadaşlarımız cezalar aldı. Kadın mücadelesi yürüten arkadaşlarımız, eş başkanlarımız bu dosyalarda yargılandılar. Sağ milliyetçi eğilim her alana yansıyor buna karşı mücadelemiz sürecek” ifadelerini kullandı.

Birlikte mücadele vurgusu

Kadınların birlikte mücadele etmesinin önemli olduğunun altını çizen Elif Bulut, “İktidar bu ülkede kadın kazanımlarını ellerinde almak, tek tipleştirmek, kendisine karşı olanları cezaevine hapsederek iktidarını sürdürmeyi amaçlıyor bizlerde buna karşı mücadele veriyoruz. İktidarın baskıları karşısında kadınlar öncülüğünde ortak mücadelenin önemini gördük. İstanbul Sözleşmesi kaldırıldığında mücadele verdik, kadın cinayetlerine karşı mücadele veriyoruz. Kazanımlarımız karşısında duran iktidara karşı demokrasi güçleri olarak ortak mücadele veriyoruz. Baskıların karşısında mücadele hattı içerisindeyiz. Sizleri burada görmek bir mücadele hattı içerisinde olmak bize mutluluk veriyor” dedi.

İYİ Parti'den kritik istifa İYİ Parti'den kritik istifa

DEM Parti ile dayanışma

İlerici Kadınlar ise kendilerini ağırladıkları için DEM Parti’ye teşekkür etti. DEM Parti ile bir araya gelmenin kendileri açısından önemli olduğuna görüşmede dikkat çeken kadınlar, cezaevinde olan siyasetçilere değindi. Kadınlar, maruz kalınan baskılara karşı DEM Parti ile dayanışma içinde olduklarının altını çizdi.

Ortak mücadele

İlerici Kadınlar olarak 2019’dan beri ortak bir eylem planı ve toplumsal cinsiyet üzerinde çalıştıkları ve erkek egemen zihniyete karşı ortak mücadelenin önemine vurgu yaptı.

Editör: Haber Merkezi