SUR AJANS- PSAKD Genel Merkezi Hukuk Sekreteri Av. Cafer Koluman, AKD Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz hakkında verilen mahkeme kararına ilişkin konuştu.

Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Antep Şubesi Başkanı Yılmaz Demirdelen ve diğer yöneticiler, Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’yla görüşmesi ve yolsuzluk yaptıkları iddiası ile AKD Genel Merkezi tarafından 8 Ocak’ta görevden alınmıştı. Bunun üzerine AKD Antep Şubesi’ne geçici yönetim atanmıştı. Yılmaz Demirdelen ve yönetim kurulu üyeleri, 22 Şubat’ta mahkemede ifade vermişti.

Seher Sengunlu Yilmaz Akd

Gelinen aşamada Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz ile Antep Şube Başkanı olarak atanan Hasan Çolak hakkında “İhtiyati Tedbire Muhalefet” nedeniyle hapis cezası verildi ve 1 Mart 2024’te Ankara’da yapılan duruşmada Yılmaz ile Çolak hakkında 3 gün disiplin hapsi cezası uygulanması yönünde karar çıktı. Alevi Kültür Dernekleri’nin ihtiyati tedbir kararına yönelik yaptığı itiraz talebi, Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nce reddedildi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkezi Hukuk Sekreteri Av. Cafer Koluman, verilen karara itiraz ederek Şengünlü’nün yanında olduklarını söyledi.

Koluman, “Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz hakkında geçen gün mahkeme kararı yerine getirmeme kararı ile üç günlük gün hapis cezası kararı verilmişti. Öncelikle bu kararı buradan kınamak istediğimizi belirtmek isteriz ve Seher Başkanın her daim yanında olduğumuzu da belirtmek isteriz” dedi.

Şimşek, düzenlemeden bahsetti: Konut fiyatları düşecek Şimşek, düzenlemeden bahsetti: Konut fiyatları düşecek

‘Yapılan bu görüşme dernek tüzüğüne aykırı’

Koluman, “Geçtiğimiz aylarda Alevi Kültür Derneği Antep Şube Yönetimi, Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı ile bir görüşme gerçekleştirmişti. Yapılan bu görüşme ise Genel Başkanın rızası olmadan, izni, bilgisi olmadan yapılan görüşmeydi. Sonuçta yapılan bu görüşme dernek tüzüğüne aykırı olmasından kaynaklı Seher başkan da genel merkez yönetimi olarak AKD Antep Şube yönetimini komple görevden almıştır. Oradaki eski yöneticiler bu kararın iptali için Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi’ne tedbir istemli dava açmışlardı. Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi iki üç gün içerisinde tedbiren göreve iadesine karar vermişti” diye konuştu.

‘Sakat bir karar’

Av. Cafer Koluman şöyle devam etti: “Şimdi tabii bu karar da sakat bir karar.  Aslında boşa çıkartılması gereken bir karar. Bu kararda bir boşluk olması nedeniyle Seher Başkan ve Genel Merkez Yönetimi, bunu kendi tüzükleri gereği, tüzüğün emrettiği şekilde yerine getirmemişlerdi. Yeni bir yönetim belirlemişlerdi. Ve bu yeni yönetim boşa çıkmaması için haliyle gücünü Anayasadan alan, tüzüğün gereğini yerine getirdiğinden dolayı bu kararı boşa çıkarmışlardı. Buna istinaden eski yöneticiler mahkeme kararını yerine getirememekten kaynaklı Seher Başkan hakkında suç duyurusunda bulunuyorlar. Bundan kaynaklı da Seher Başkanın maalesef haksız ve hukuksuz bir uygulamaya maruz kaldığını belirtmek isteriz.”

‘Her daim yanındayız’

Mahkeme kararına tepki gösteren Koluman, Şengünlü’nün yanında olduklarını söyleyerek, “Biz Alevi kurumları olarak, Alevi toplumu olarak demokratik mücadele yürüten, Alevi mücadelesi yürüten Seher Başkanın destekçisi olduğumuzu ve bu kararı kınadığımızı, her daim yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isteriz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: PİRHA