Diyarbakır’da THY’nin iptal edilen uçak seferi Meclis gündeminde Diyarbakır’da THY’nin iptal edilen uçak seferi Meclis gündeminde

Görevden alınarak, yerine kayyım atanan Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Hülya Alökmen hakkında "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla yeni bir iddianame hazırlandı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) faaliyetleri nedeniyle Alökmen'e verilen 10 yıl 6 aylık hapis cezası bozuldu. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eşbaşkanlığı görevini yürüttüğü sırada, siyasi faaliyetler nedeniyle "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla açılan davanın sürdüğü Alökmen hakkında itirafçı tanık Ümit Akbıyık ve Şaban Elçin'in ifadeleri sonucu yeni bir iddianame hazırlandı.

Alökmen’in yargılamasının devam edildiği davayla birleştirilmesi talebiyle hazırlanan iddianamede, itirafçı tanık Ümit Akbıyık'ın "Bu şahıs HDP Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu'nda yer alan, PKK/KCK terör örgütünün siyasal alanında kadro olarak görev yapan, örgütten gelen talimatları HDP'nin il ve ilçe teşkilatlarına aktaran şahıstır" ifadeleri yer aldı.

Sağlıkçıların eylemini çarpıttı

Yine açık tanık Şaban Elçin'in ifadelerine yer verildi. Elçin, hemşire olan Alökmen'in doktor olduğunu ileri sürdü. Elçin, sağlıkçıların 2015 yılında sokağa çıkma yasağının olduğu yerlerde yurttaşların sağlık hizmeti verilmesi için gerçekleştirdiği "Beyaz Eylemi" de kriminalize etti. Elçin, eylemlerin Sûr'da yaralanan asker ve polislere tıbbi yardımın aksaması için yapıldığını ileri sürdü. 

Elçin'in “(…) Beyaz eylemlerin amacı görünürde sağlık çalışanlarının çalışma şartlarının iyileştirilmesi içindi ancak bu eylemler özellikle o dönemde Sur'da çatışmalarda yaralanan asker ve polislerin olduğu günlerde yapılarak, yaralanan asker ve polislere tıbbi yardımın aksaması için yapılıyordu. Hülya Alökmen isimli doktor da bu eylemlere katılmaktaydı. Hülya Alökmen, SES Sendikası üyesi idi ve kendi sendikasındaki sağlık personeline güvenlik güçlerinin tedavisini yapmamaları konusunda uyarıda bulunmakta idi..." iddiaları iddianamede yer aldı. 

Alökmen'in "örgüt üyeliğinden" cezalandırılması talep edilen iddianamenin, Alökmen'in HDP Amed İl Eşbaşkanlığı görevini yürüttüğü sırada hakkında Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davayla birleştirilmesi talep edildi. Mahkeme, talebi kabul ederek, dosyayla birleştirilmesine karar verdi.

Kaynak: MA