Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için yarın 64 milyon 113 bin 941 seçmen sandık başına giderek oy kullanacak. Seçime Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) listesinden girecek olan Halkların Demokratik Partisi (HDP), seçim güvenliği için 2 yıldır devam eden çalışmalarını sürdürüyor. HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Eş Sözcüsü Nuray Özdoğan, seçim güvenliği için oluşturulan HDP ve Yeşil Sol Parti Seçim Takip ve Koordinasyon Merkezi bünyesinde yürüttükleri çalışmaları ve seçim günü için yaptıkları hazırlıkları anlattı.

Yaklaşık iki yıl öncesinden seçim çalışmalarını başlattıklarını ifade eden Özdoğan, “Ama deprem afetinden sonra tüm çalışmaları durdurduk. Tüm seçim koordinasyon ve birimlerimiz deprem bölgesinde çalışmaya başladılar. Hala da yaraları sarılabilmiş değil. Bir an önce seçimin bitmesi ve yeniden deprem bölgesine gitmek, yaraları dayanışmayla sarmayı sürdürmek istiyoruz” dedi.

‘Türkiye demokrasisi için önemli bir seçim’

Seçimlere büyük handikaplarla girildiğini vurgulayan Özdoğan, “Hali hazırda partimize yönelik devam eden kapatma davası var. Birçok üyemiz tutuklu ve hala gözaltı operasyonlarının da durmadığı bir süreçteyiz. Ama bu süreçte seçim çalışmalarımız hiç durdurmadı. Çağrımız üzerine çok sayıda gönüllü çalışmamıza katıldı. Türkiye demokrasisi için önemli bir seçim. Bunun önemini gözeterek seçim güvenliği ihlali olabilecek hiçbir şeye izin vermeyecek, sandığa atılan oyun sandıktan çıkmasını sağlayacak bir düzeneği kurmaya çalıştık” ifadelerini kullandı.

‘Seçim güvenliği için çalışan muhalefet partileri ve kurumlarla ortaklaşmaya çalışıyoruz’

Diğer muhalefet partilerinin de seçim güvenliği için aktif çalıştıklarını dile getiren Özdoğan, onlarla da koordinasyon kurduklarını belirtti. Özdoğan, “Bu haliyle düşündüğümüzde tüm illerde varız. Seçim güvenliği için çalışan muhalefet partileri ve kurumlarla ortaklaşmaya çalışıyoruz. Bağımsız ve denetleme görevi olan kurumlar tabi ayrı çalışıyor. Parti olarak olmadığımız yerlerde de bunu demokrasi mücadelesi olarak gören herkesle ortaklaşıyoruz. Elbette seçim ittifakı başkadır ama hukuki ve demokrasi konusunda derdi olan herkesle birlikte çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

‘Online eğitimler verdik’

Seçimin öneminin yanı sıra güvenliği için kaygılarının da en fazla olduğu bir seçime girildiğine dikkat çeken Özdoğan, “Görev alacak herkese gerek fiziki gerekse online eğitimler verdik. Bu konuda mümkün olduğunca herkese ulaşmaya çalıştık. Bunun yanında seçim günü nelere dikkat edileceğine dair Youtube eğitim modülleri, materyaller yayınladık” diye aktardı.

‘Seçim günü oluşabilecek her ihlale itiraz edelim’

Her itiraz için ayrı ayrı dilekçe formatları hazırladıklarını söyleyen Özdoğan, "Bir müşahidin ve bir avukatın seçim görev bölgesine gittiğinde elinde olması gereken her türlü materyal hazırlandı ve gönderildi. Dolayısıyla seçimle ilgili yapılacak itirazlarda müşahitlerin de avukatların da hiçbir eksiğinin olmamasını sağlamaya çalıştık. Seçim günü oluşabilecek her ihlale itiraz edelim” diye belirtti.

4 bin avukat sahada olacak

Avukatlara seçim güvenliği eğitimi de verdiklerini belirten Özdoğan, “İç Anadolu, Ege, Akdeniz, Marmara bölgesi, depremin olduğu iller ve Kurdistan bölgesinde seçim güvenliği için tüm avukatlara online eğitimler verdik. Genel olarak müşahit eğitimleri de her gün devam ediyor. Her ilde kriz merkezlerinde çalışacak avukat arkadaşlarımız olacak. İlçelerde de görevli İlçe Seçim Kurumundan aldığı yetki belgesiyle hareket edecek çok sayıda avukat arkadaşımız olacak. Partimizle hareket eden 2 bin avukat, bileşen ve ittifaklarımızla ortak hareket eden toplam 4 bine yaklaşan avukat organizasyonumuz oluşmuş durumda. Hala seçimde çalışmak istediğini söylemek için arayan avukatlar var. Hukuk güvenliğinin ihlal edildiği bu süreçleri en keskin yargısal düzlemde avukatlar gördü. Bunun da etkisi var, avukatlar değişim istiyor” şeklinde konuştu.

‘Provokatif söylemlere yanıt vermeyin’

Seçim çalışması yürüttükleri yerlerde ve seçim günü provakatif hiçbir eyleme fırsat verilmemesi uyarısında bulunan Özdoğan, “Derdimiz sandıkları ve seçim sonuçlarını korumak. Derdimiz seçim süreciyle beraber şimdiden barışçıl ortamı sağlamaya çalışmak. Kesinlikle provakatif hiçbir söylem ve eyleme yanıt verilmesin. Çünkü kaybedeceğini düşünen hükümet ittifakı gerilimi artırmaya çalışıyor. 'Güvenlik asayiş sorunu varmış' gibi göstermeye çalışıyorlar. Aslında gerici faşizan Cumhur İttifakı’nın kaybetme sorunu var. Biz sandıkların başında olduğumuz, oylarımızı gözettiğimiz sürece, günün sonunda sandık seçim sonuç tutanağını aldığımız sürece başka tedirgin edici söyleme güvenmeyin” diye belirtti.

‘Bilişim sistemi kurduk’

Her müşahidin sandık seçim sonuç tutanağını alabildiğini dile getiren Özdoğan, ardından nelerin yapılması gerektiğini şöyle anlattı: “Daha sonra müşahit ve görevli avukatlarımız bu sonuçlar ilçe birleştirme merkezlerinde bilgisayara girerken dikkatli olurlarsa, oluşabilecek hatalar da önlenebilir, kasıtlı müdahaleler de. Biz bu düzeni kurduğumuz sürece herhangi bir oyun çalınmasının söz konusu olmayacağını düşünüyoruz. Biz de bilişim sistemimizi kurduk. Gelen tüm sandık sonuç tutanaklarını sistemimize işleyeceğiz. Bunu birçok bağımsız kuruluş da yapacak. Bu konuda müsterih olunsun. Bizim meselemiz, orada sakince durmak ve seçim güvenliğini ihlal eden nedenlerin o alanlardan uzaklaştırılmasını sağlamak. Kasıtlı yapılacaktır, şu anda yapılıyor. Ama biz halkın gücü ve inancına inanıyoruz, kurduğumuz sisteme güvensinler, koordinasyonumuza tabi olsunlar.”

‘Mutlaka bize haber versinler’

Hem merkezi hem de yerel düzeyde geniş koordinasyonlar oluşturduklarını kaydeden Özdoğan, görev almayan seçmenlerin de seçim günü müşahit olmak için kendileriyle iletişime geçebileceğini aktardı. Özdoğan, “İlçe, ile ve genel merkezde kurduğumu seçim takip ve koordinasyon merkezlerimiz aracılığı ile tüm seçmenlerimiz bize ulaşabilir. Mutlaka bize haber versinler. Aynı gün kendilerine müşahit kartını ulaştırırız. Seçim günü açık olan hatlarımızda her türlü başvuruya, soruya cevap verebilecek arkadaşlarımız olacak” dedi.

‘İhlalleri önlemeye çalışacağız’

Sandıkların başına gidilemeyen köylerin olduğunu hatırlatan Özdoğan, “Blok oyların kullanıldığı köyler var. Bu seçimde olabilir. Baroların da kurduğu bağımsız sistemler var. Biz bu köylere de mümkün olduğunca avukatlarla gitmeye çalışacağız. Seçim güvenliğini ihlal eden, oyları gasp edenleri önce önlemeye çalışacağız, yasal mevzuatı hatırlatacağız, önleyemediğimiz noktada da şikayet ve itirazlarımızı yapacağız” şeklinde konuştu.

‘Sandık başında olalım’

Özdoğan, son olarak şu çağrıyı yaptı: “Sakin olalım. Nereye ve nasıl oy kullanacağımızı bilelim. Partinin yayınladığı oy nasıl kullanılır videolarını izleyelim. Etrafımızdaki insanları oy kullanmaya yönlendirelim. Sandıkların başında kaos yaratmadan duralım. Denetlenmeyen, kaygı yaratan bilgilere güvenmeyelim. Sandığın başında olduğumuz sürece bu seçim bizim, halkımızın.” (Kaynak: MA)

  

Editör: Ali Abbas Yılmaz