SUR AJANS- AKD Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz ile Antep Şube Başkanı olarak atanan Hasan Çolak hakkında “İhtiyati Tedbire Muhalefet” nedeniyle hapis cezası verilmişti. Ankara’da 1 Mart 2024’te yapılan duruşmada AKD Genel Başkanı Yılmaz ile Antep Şube Başkanı Çolak hakkında 3 gün disiplin hapsi cezası uygulanması yönünde karar çıkmıştı.

Seher Şengünlü Yılmaz, Cuma günü İzmir Bayraklı Adliyesi’nden teslim olacağını belirtti.

Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Merkezi konuya ilişkin yaptığı açıklamada, herkesi 5 Temmuz Cuma günü saat 15.00’te İzmir Bayraklı Adliyesi önünde toplanmaya çağırdı.

KPSS'den çıkanlar soluğu X'te aldı KPSS'den çıkanlar soluğu X'te aldı

“Kendi alevinizi yaratamayacaksınız”

Alevi Kültür Dernekleri’nin (AKD) açıklamasında; bu kararın, örgütsel kararları hiçe sayan ve bireysel siyasi ilişkiler kuran Gaziantep Şubesi’nin eski yönetiminin baskıları sonucunda alındığı vurgulanırken şu ifadelere yer verildi:

“Mahkeme salonunda yalnız bir dakika süren duruşmada, hakim sorgu sual yapmaksızın salona girip ‘karar önünüzdeki ekrandadır’ diyerek celseyi kapatmıştır. Zaten mahkeme olmadan verilen bir karar neticesinde, genel başkanımızın mahkemeye katılmadığı gerekçesiyle verilen 3 gün disiplin hapsi cezası, itirazlarımıza rağmen jet hızıyla istinaf mahkemesinden de reddedilmiştir.

Derneğimizin iç hukuku yok sayılarak verilen bu disiplin cezasının, görevden alınan Gaziantep eski şube başkanı Yılmaz Demirdelen’in başta AKP olmak üzere Alevi Bektaşi Cemevi Başkanlığı ile olan özel ilişkilerinin bir sonucu olduğu ortadadır. Alevi inancını asimilasyon etme misyonu ile kurulan, kurumlarımızı devlet düşmanlığı ile itham ederek toplumumuzu, kurumlarımızı hedef haline getiren bu yapıyı kabul etmiyor ve reddediyoruz. Biz Aleviler, her zaman haksızlığın karşısında ve mazlumun yanında yer alacağız. Kendi Alevinizi yaratamayacaksınız.”

“5 Temmuz cuma günü İzmir Bayraklı Adliyesin’de olacağız”

AKD, tüm Alevi kurumlarını ve destekçilerini 5 Temmuz Cuma günü saat 15.00’te İzmir Bayraklı Adliyesi önünde Seher Şengünlü Yılmaz’a destek vermeye çağırdı.

Editör: Haber Merkezi