SUR AJANS- Kobane Davası’ndan yargılanan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında  müebbet hapis cezası verildi.

Kobane Davası’ndan yargılanan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Ankara 22’inci Ağır Ceza Mahkemesi kararını açıkladı. Mahkeme, Demirtaş’a önce müebbet hapis cezası verdi, ardından 27 yıl 6 hapis cezasına çevirdi. 

Selahattin Demirtaş'a "Devletin birliği ve bütünlüğünü bozmaya yardım" iddiasıyla 20 yıl, "suç işlemeye tahrik" iddiasıyla 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Ayrıca 21 Mart 2016 Newroz’unda yaptığı konuşmadan 2 yıl 6 ay, 29 Şubat 2016’da Diyarbakır’da yaptığı konuşmada "halkı kanunlara uymamaya tahrikten" 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi. 

Suudi Arabistan ile Suriye ilişkilerinde yeni dönem Suudi Arabistan ile Suriye ilişkilerinde yeni dönem

Farklı tarihlerdeki açıklamaları gerekçe gösterilerek "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla 1 yıl 6 ay,  2 yıl 30 ay, 3 yıl, 1 yıl 6 ay, 1 yıl, 1 yıl 6 ay, 2 yıl ceza verildi. Demirtaş'a verilen toplam ceza 42 yıl oldu. Tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Türk: Demokratik süreci ortadan kaldıran bir karar

Mahkemenin kararına ilişkin konuşan Mardin Büyükşehir Eşbaşkanı Ahmet Türk, "Bu davanın siyasi bir dava olduğunu söyledik. Düşüncelerimizi ifade ettiğimiz bu dava açıldı. Toplumsal barışı bozmaya yönelik bir karardır. Bu mahkemenin değil, siyasilerin verdiği bir karardır. Bu ülkenin toplumsal barışa ihtiyacı var. Demokratik süreci ortadan kaldıran bir karar. Bazı partiler tekleştirme üzerine bir siyasi anlayışla hareket ediyor. Bu halkın iradesine vurulmuş bir darbedir. Biz demokratik bir şekilde hakkımızı kullandık. Sesimizi kestirmeye çalışan bir anlayış ile karşı karşıyayız. Bu ülkenin barışı için mücadele etmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi